Начало » Пазари » Животинска продукция

Износът на свинско от ЕС и САЩ счупи рекордите през 2020 година

Благодарение на нарасналото търсене от Китай
Синор.БГ / 02.03.2021 г.
Износът на свинско от ЕС и САЩ счупи рекордите през 2020 година

Въпреки наложените ограничения за борба с коронавируса и откриването на случаи на африканска чума по свинете в диви прасета в Германия, миналата година бе поредната силна за износа на свинско месо от Европейския съюз, затвърждавайки тенденцията от последните няколко години, обявиха от Генералната дирекция за земеделието и развитието на селските райони към Европейската комисия. Спрямо 2019 г. износът е нараснал с 18,8%, достигайки реколдните 5 428 747 тона, при това доставките за Великобритания са отчетени в рамките на вътрешния пазар на ЕС.

Делът на Китай в износа на свинско от ЕС е нараснал с 10 процентни пункта до 61,1% от всички доставки за трети страни, а количеството се е увеличило с 45,2% спрямо 2019 г. до 3 346 588 тона, след като азиатската държава бе принудена да унищожи голяма част от собственото си поголовие заради разпространението на африканската чума по свинете. Близо 40% от доставките за Китай (над 1,3 млн. тона) са осъществени от Испания. Останалите основни клиенти за свинското от ЕС са Япония с 359 943 тона, Хонконг с 283 633 тона, Южна Корея със 195 066 тона и Филипините със 152 855 тона.

Ръстът продължава и през януари тази година, като износът на свинско от Испания за Китай например се е увеличил повече от 2 пъти спрямо същия месец на 2020 г. – до 164 898 тона от 73 387 тона, става ясно от данни в последния доклад за износа на животни на испанското министерство на селското стопанство. Китай е поел над 80% от износа на свинско от Испания през януари, следван от Филипините с 5,5% (11 157 тона) и Япония с 3,8% (7685 тона).

Ръстът на търсенето на свинско от Китай е в основата и на рекордния износ от САЩ през миналата година, коментират от електронното издание Agri-Pulse, като се позова на анализ на американската Федерация на износителите на месо. Макар 2020 г. да бе трудна за повечето икономически сектори в страната заради затрудненията, породени от коронавирусната пандемия, доставките на свинско за чужбина са достигнали 4 млн. тона на стойност 7,71 млрд. долара. Предишният рекорд в износа като количества и стойност бе поставен през 2019 г., като през миналата година бе надхвърлен с цели 11%.

„Очевидно ръстът в търсенето от Китай, особено през първата половинана 2020 г., бе движещата сила за рекордното представяне в износа на свинско от САЩ. Китай обаче не бе единственият успех през миналата година, тъй като износът постигна ръст на широк кръг пазари”, заяви президентът и главен изпълнителен директор на федерацията Дан Холстръм.

Япония е една от страните, където износът на свинско от САЩ нарасна през миналата година. Доставените количества на японския пазар са се увеличили с 5% спрямо 2019 г. до 386 700 тона, докато приходите са нараснали с 6% до 1,63 млрд. долара.

Износът на свинско от ЕС и САЩ счупи рекордите през 2020 година
12647
 

Последни материали
Виж
Търгът за хлебна пшеница бе отменен и пренасрочен за 23 декември
Йордания пак закупи само половината от планирания фуражен ечемик
Предстои унищожаването им съгласно действащото законодателство
Иззеха над половин тон внасяни от Сърбия храни без нужните документи
До тук ЕК е раздала 178 млн.
МЗХ очаква отговор от Брюксел за европейска помощ за царевицата
Законодателни промени
Пакет Омнибус ускорява въвеждането на пестициди и маха дневниците за третиране
За периода от 2022 до 2024 г.
Доходите в земеделието се сриват: Аграрният доклад показва тревожни данни
Заедно с Винария и Фудтех
Пловдивският панаир подготвя селскостопанската изложба АГРА 2026
Свързани материали
Виж
Новите ставки влизат в сила днес и ще важат през следващите 5 години
Китай понижи антидъмпинговите мита върху вноса на свинско от ЕС
Очакваните забрани за внос от трети страни неминуемо ще натиснат цените
Испания потвърди първи случаи на АЧС у диви свине от 31 години
Вносът бе забранен през януари заради огнище на шап в Бранденбург
Южна Корея отвори пазара си за произведеното в Германия свинско
Успех за Френската свиневъдна индустрия
Франция успя да договори износ на месо за Япония дори при чума по свинете
Овче и агнешко месо в момента не се преработват у нас
Българското говеждо и свинско не достигат за работата на преработвателите
Производителите на свинското месо в ЕС понесоха сериозен удар от митата за Китай
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини