От 1 март митото върху износа на пшеница от Русия извън Митническия съюз бе повишено до 50 евро на тон от въведените от 15 февруари 25 евро на тон, съобщи ТАСС. Постановлението за това увеличение бе подписано още на 26 януари от руския премиер Михаил Мишустин. И двете ставки се прилагат само в рамките на квотата от 17,5 млн. тона, определена за износа на пшеница до края на настоящия селскостопански сезон (30 юни), докато извън нея митото е в размер на 50% от митническата стойност на изнасяната зърнена култура, но не по-малко от 100 евро за тон.
От 15 март предстои въвеждане на мито върху износа на царевица от 25 евро на тон и на ечемик от 10 евро на тон.
Руското правителство смята, че прилагането на система от мита върху износа на зърнени култури от страната ще съдейства за свиване на доставките за чужбина и ще стимулира участниците на пазара да се насочат от износ на селскостопански суровини към външни продажби на селскостопански продукти с висока добавена стойност. Експерти в международната търговия със зърнени култури обаче коментират, че целта на управляващите в Русия е сдържането на цените на вътрешния пазар, тъй като митата върху износа ще доведат до пренасищането му.
Митата ще действат до 1 юни, а от следващия ден влиза в сила механизъм на плаващо мито от 70% върху разликата в цената за износ и достигната цена на пшеницата на руската борса от 200 долара за тон в случаите, когато цената за износ надхвърля този праг. При това руското правителство не е определило краен срок за действието на плаващото мито. Управляващите в Русия смятат, че по този начин ще успеят да защитят вътрешния пазар от колебанията на цените на зърнените култури на световните борси.