Начало » Пазари » Животинска продукция

Стремително съживяване на пазара за свинско месо в ЕС

Синор.БГ / 25.02.2021 г.
Стремително съживяване на пазара за свинско месо в ЕС

Топлото почти пролетно време, прекъсна низходящата ценова верига и европейският пазар за свинско месо през миналата седмица демонстрира своята позитивна страна. Цените в кланиците почти навсякъде в Европа се увеличават, като положителните отклонения варират от  2 до 9 евроцента за килограм. С този оптимистичен коментар започна седмичния си пазарен обзор водещата на аграрния сектор германска информационна компания  AMI (Agrarmarkt Informations-Gesellschaft).

Пазарите на аграрните стоки са в очакване на нов супер цикъл

Търсенето на свинско месо в търговските вериги бележи забележим ръст, като увеличението е най-изразено в търсенето на  месо за скара.  Така наречените барбекю-продажби напоследък  бележат стремителен  ръст, но и покупките на месо за преработка също се увеличават, коментират експерти. Търговците отбелязват, че на много места търсенето превишава  предлагането  и това е добра база за ценови възход след мрачния период на застой в разгара на ковидния период.

Борсата за интернет търговия със свинско месо Internet Pig Exchange (ISB) на 2 март от 14:00 часа ще  поднови своята работа след почти полугодишно прекъсване информира  вчера германската браншова организация ISN (Interessengemeinschaft der Schweinehalter). Изпълнителният  директор на ISW Матиас Куаинг отбеляза, че след като цената на свинете за клане по данни на асоциацията на немските животновъди (VEZG)  в рамките само на една седмица скочи с  9 цента до 1,30 евро за кг,  стана ясно, че „ситуацията вече е коренно различна и ценовото  дъно е зад нас”.

Европейските анализатори посочват, че  на места възходящите ценови  корекции все още са относително ограничени, но повечето участници в тарговията  очакват по-значителни увеличения през следващите няколко седмици.

Експертите отбелязват  големия принос  на Германия за  обръщане  на вектора на ценовото развитие. Във вчерашния си коментар Асоциацията на германските  животновъди (VEZG) акцентира върху бързото преодоляване на  последиците от „забраните   върху вноса на германско свинско месо  след установяване на огнищата от АЧС в страната  и намаления  капацитет на кланиците”. В рамките само на една седмица средната цена на VEZG  скочи с 9 евроцента от 1,21 евро до 1,30 евро за кг кланично тегло.

„Търсенето на германския пазар на прасенца трудно може да бъде задоволено с наличното предлагане“ коментираха представителите на  VEZG през Reuters вчера. Коронавирусната зараза и  чумата по свинете депресираха  германския пазар. През миналата година германските кланици и заводи за преработка и пакетиране на месо се превърнаха в огнища   на COVID и това разклати цялата  индустрия. 

Но лошото изглежда отмина. „Със завръщането на оптимизма пазарът отново е във възход “, сподели германският търговец  на месо  пред Reuters.

София, 25 февруари 2021 г.

Стремително съживяване на пазара за свинско месо в ЕС
13074
 

Последни материали
Виж
Благодарение на ечемика и твърдата пшеница за сметка на царевицата
Износът на зърно от ЕС нарасна с над 14 на сто от началото на сезона
На първо четене
Отпада изискването за средно образование за работа с пестициди
За всеки случай
МЗХ закупи ваксини срещу шарка по овцете и ги складира
Агрометеорологична прогноза за периода 5-11 декември 2025 година
Топлото време заплашва с набъбване на пъпките на рано цъфтящите овошки
Няма нито план за борба, нито компенсации за стопаните
Черната златка вече е национален проблем. Овощари остават без поминък
Блиц контрол в парламента
Поредно обещание как магазините за хората ще заработят от 15 декември
Свързани материали
Виж
Очакваните забрани за внос от трети страни неминуемо ще натиснат цените
Испания потвърди първи случаи на АЧС у диви свине от 31 години
Вносът бе забранен през януари заради огнище на шап в Бранденбург
Южна Корея отвори пазара си за произведеното в Германия свинско
Успех за Френската свиневъдна индустрия
Франция успя да договори износ на месо за Япония дори при чума по свинете
Овче и агнешко месо в момента не се преработват у нас
Българското говеждо и свинско не достигат за работата на преработвателите
Производителите на свинското месо в ЕС понесоха сериозен удар от митата за Китай
По-ниските ставки са за компаниите, сътрудничили в разследването
Китай наложи антидъмпингови мита до 62,4 на сто при внос на свинско от ЕС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини