За първи път в новата Обща селскостопанска политика 2023-2027 г. се залага нова схема за обвързано с производството подпомагане, с която ще се отпускат помощи за нови овощни градини, които не са встъпили в плододаване. По този начин най-после ще бъдат стимулирани млади фермери, които инвестират в развитието и модернизацията на техните стопанства. Мярката е била обсъждана на вчерашното заседание на тематичната работна група (ТРГ) по бъдещото законодателство.
Овощари от Сладък кладенец и Летница „бронираха” градините си срещу пролетните слани
Допустими за подпомагане ще бъдат производителите, които заявяват минимум пет декара, 0,5 ха, с плодови градини от ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, сливи, десертно грозде, ягоди и малини. Новосъздадените насаждения следва да бъдат вписани в Регистъра на трайните насаждения към агроведомството.
При производството следва да са спазени всички агротехнически мероприятия. За „десертно грозде“ ще бъде приложена сортова листа с допустимите по схемата сортове.
Проектът на схемата предвижда новосъздадените насаждения да са използвали сертифициран посадъчен материал и да са представили доказателства за това.
Финансирането ще се отпуска под формата на годишно плащане на хектар, като площите трябва да отговарят на минималните изисквания за подпомагане по директни плащания.
Мотивът за създаването на тази мярка е да се повиши конкурентоспособността на стопанствата и да се подобри тяхната пазарна ориентация.
ТРГ е дискутирала и актуализираните проекти за бъдещите мерки, свръзани с финансирането по Европейския фонд за гарантиране на земеделието и Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони, които вече са представяни на предходни заседания.