Начало » Пазари » Зърно
09.02.2021 г.

С митата върху износа на зърно Русия само повтаря грешките на Аржентина

Нужен е баланс между удържането на инфлацията и загубата на външни пазари
С митата върху износа на зърно Русия само повтаря грешките на Аржентина

Планът на Русия да постави инфлацията при хранителните стоки под контрол за сметка на ограничаване на износа на зърно може да се окаже опасен, след като по този път вече мина Аржентина – един от големите ѝ конкуренти на пазара, коментира „Ройтерс”. „Въвеждането на ново постоянно мито ще означава, че Русия е завила рязко по пътя на Аржентина – държава, която от много години под лозунги за защита на потребителите ограничава износа на селскостопанска продукция”, заяви директорът на конкултантската компания „Совэкон” Андрей Сизов.

Русия, която е сред най-големите износители на пшеница в света, ще започне да взема мито от изнасяните количества от 15 февруари, като първоначално ставките ще бъдат фиксирани, а от 1 юни ще преминат в плаващи и това ще затрудни сериозно сключването на договори за форуърдни доставки. Освен това правителството определи и квота върху износа на пшеница от 17,5 млн. тона до края на настоящия селскостопански сезон (30 юни), която вече е разпределена между 234 компании. В рамките на тази квота между 15 и 28 февруари пшеницата ще се обмитява с 25 евро на тон, а от 1 март митото нараства до 50 евро на тон. Освен това от 15 март се въвеждат мита от 25 евро на тон върху износа на царевица и от 10 евро на тон върху износа на ечемик.

Аржентина е третият по количества износител на царевица и голям доставчик на соеви фуражи. Тя редовно налага ограничения върху износа, след като увеличаващият се доставки за чужбина на соя и зърно доведоха до поскъпване на тези стоки на вътрешния пазар. Южноамериканската държава е в рецесия от 2018 г., а инфлацията през миналата година достигна 36,1%.

„Руското правителство се е заело сериозно със свиването на износа на пшеница и други зърнени култури, за да понижи вътрешните цени”, заяви търговец, пожелал да остане анонимен. Той обаче е категоричен, че възможната печалба от удържането на цените на дребно в Русия трябва да бъде сравнена с удара по износа. „Аржентина неведнъж е поемала по този път, но след това се е сблъсквала с икономически щети от загубени външни пазари”, подчерта търговецът.

Формулата, въз основа на която ще се определя митото от 1 юни, ще затрудни планирането на търговците, които сключват сделки за доставка на зърно след няколко седмици, тъй като няма да им дава възможност да изчисляват цената, при която доставката им осигурява печалба. „Тя ще блокира форуъпдните продажби”, убеден е друг търговец.

Освен всичко друго плановете на Русия застрашават доставките за Египет и другите големи потребители на пшеница, твърдят анализатори и търговци. Египет е вторият клиент за руската пшеница след Турция и я купува на организирани от държавната компания GASC търгове, като условията за доставка включват предварително определени срокове.

„Засега механизмът е направен така, че когато подписвате форуърден договор или печелите търг на GASC, не знаете какво мито ще трябва за платите в момента, когато ще изпратите зърното. И износителят или ще търси отстъпка от фермера, или ще трябва да поема из;яло риска с цените”, изтъква Дмитрий Ръйлко, директор на руския институт за конюнктурата на селскостопанския пазар ИКАР. Той се надява, че властите в Русия и участниците на пазара ще намерят разумен компромис и ще коригират тази част от изчисляването в механизма за формиране на мотото преди влизането му в сила.

С митата върху износа на зърно Русия само повтаря грешките на Аржентина
11881
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Хванати са със сателитни снимки
Руснаците пренасочват краденото украинско зърно от Сирия към Египет
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
Русия определи квота за износ на зърно през 2025 година
По-оптимистични оценки за слънчогледовите реколти в Русия и Украйна
Русия отпусна над 630 милиона рубли за рекултивация на земеделска земя
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини