Руското правителство официално одобри предложението за налагане на по-високи експортни такси върху износа на пшеница, които влизат в сила от 1 март, информира днес Reuters от Москва. Решението е взето, за да се ограничи покачването на вътрешните цени на храните, предизвикано от кризата COVID-19.
Ценови срив на зърнените пазари след обилните валежи на южноамериканския континент
„Русия е един от най-големите износители на пшеница в света. Глобалните цени на пшеницата скочиха, след като предложението за повишаване на тарифата беше оповестена за първи път от руските власти по-рано през януари”, коментира Ройтерс.
От 1 март до 30 юни се въвеждат по-високи експортни такси за пшеница в размер от 50 евро вместо 25 евро. Освен това от 15 март до 30 юни ще бъдат въведени и аналогични такси за ечемик и царевица, които ще възлизат съответно на 10 и 25 евро за тон. Правителството поясни, че става дума за доставки в рамките на тарифната квота, равна на 17,5 млн т. "Износът на зърно в обеми, надвишаващи тази планка, ще бъде облаган с такса от 50% от митническата стойност на продуктите, но не по-малко от 100 евро за тон", заяви Кабинетът на министрите.
Решението на правителството ще засегне само количествата зърнени храни, които са предназначени за износ извън пределите на Митническия съюз.
Този ход затяга мерките за стабилизиране на цените на зърното, инициирани от правителството още през декември. Цените на зърното на вътрешния пазар в РФ се намират под натиск от глобалните цени, които се покачват, заяви заместник-министърът на икономиката Владимир Иличьов .
„Москва ще продължи да наблюдава ситуацията и е готова допълнително да коригира механизма за регулиране на износа на зърно, ако е необходимо”, посочи още Иличьов.