След постигнатото през декември политическо споразумение за Механизма за възстановяване и устойчивост днес Европейската комисия представи на държавите членки актуализирани насоки за начина, по който трябва да изготвят и представят техните планове в рамките на механизма. Самият Механизъм за възстановяване и устойчивост е основният инструмент в основата на NextGenerationEU — планът на ЕС за преодоляване на негативите от Корона кризата.
Според него ЕК заделя 672,5 милиарда евро под формата на заеми и безвъзмездни средства, които да се насочат за реформите и инвестициите в държавите членки. За да се възползват от Механизма, държавите членки трябва да представят планове за възстановяване и устойчивост, в които се определят техните национални програми за реформи и инвестиции.
Въпреки че основните принципи на предложението на Комисията бяха запазени, политическото споразумение внесе някои промени в текста на регламента. С цел да се помогне на държавите членки да приведат своите проектопланове в съответствие с регламента, първоначално представените през септември насоки бяха актуализирани.
Държавите членки следва да докажат, че техните предложени планове допринасят най-малко с 37% от общия размер на отпуснатите средства по плана за целите в областта на климата и с 20 % - за цифровия преход.
Актуализираните насоки отразяват факта, че обхватът на Механизма за възстановяване и устойчивост е структуриран около шест стълба - Екологичен преход; Цифровата трансформация; Интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж и работни места; Социално и териториално сближаване; Здраве и устойчивост; Политики за следващото поколение, децата и младите хора, включително образование и умения.
Държавите членки следва да обяснят как плановете допринасят за равенството и принципите на Европейския стълб на социалните права.
Те следва също да включват обобщение на процеса с консултации на национално равнище, както и с въведената система за контрол и одит, за да се гарантира, че финансовите интереси на Евросъюза са защитени.
Европейската комисия продължава да поддържа интензивен диалог с държавите членки по изготвянето на техните планове за възстановяване и устойчивост. Заедно с актуализираните насоки Комисията публикува и стандартен образец за плановете на държавите членки.