Американското подразделение за пакетиране на месо на бразилската компания JBS и компанията за преработка на пилешко месо Pilgrim’s Pride обявиха, че ще платят по 100 долара на всеки свой работник, който доброволно се ваксинира срещу коронавирус, съобщи „Ройтерс”. Бонусът има за цел да насърчи служителите, след като хиляди от работещите в преработвателни и пакетажни цехове за месо се заразиха с коронавирус през миналата година, като заради заболяването на част от предприятията се наложи да спрат работа през пролетта. Тогава това доведе до повишаване на цените на месото и до проблеми с предлагането, от което пострадаха потребителите.
Според двете компании техни вътрешни проучвания са показали, че между 60% и 90% от рабонещите в техните предприятия са готови да се ваксинират. Работодателите са предприели и информационни кампании за популяризирането на ваксините сред работната ръка, която включва и имигранти от цял свят. „Признаваме, че някои членове на нееднородната ни работна сила имат притеснения или са по-малко склонни да се подложат на ваксиниране”, заяви Крис Гедис, директор на отдела за човешки ресурси в американското подразделение на JBS.
Междувременно нов анализ на данни на организацията с нестопанска цел „Мрежа за отразяване на храните и околната среда” за 2020 г. показва, че случаите на заразяване с коронавирус сред работниците в предприятията за преработка и пакетиране на месо са намалели над 5 пъти от май до декември, докато средно за САЩ през същия период са нараснали близо 9 пъти, съобщиха от Северноамериканския институт за месото, цитирани от електронното издание Agri Marketing. През декември на 100 хил. работници е имало 19,91 нови случаи на заразяване с коронавирус при 98,39 случая през май. За населението на САЩ като цяло този показател е нараснал от 7,11 случая на 100 хил. души през май до 63,01 случая през декември.
„Новите данни показват за пореден път, че похарчените над 1,5 млрд. долара за цялостна защита от пролетта насам обърнаха тенденцията в разпространението на пандемията и продължават да предпазват всеотдайните мъже и жени, които пълнят авериканските хладилници и поддържат работеща икономиката ни през настоящата криза”, заяви Джули Потс, председател и главен изпълнителен директор на института.
Насоките на Центъра за контрол и предотвратяване на заболяванията в САЩ предвижда работниците в хранителния бранш и селското стопанство да се ваксинират на по-късен етап – след медицинските работници и хората над 75-годишна възраст.