Общинските проекти в новата Обща селскостопанска политика за периода 2023 - 2027 г. ще имат предварително определени бюджети, разполагаеми за съответната общинска територия. Така наречените „гарантирани бюджети“ се предвиждат при прилагането на подхода за насочване на инвестиции в малки по мащаби инфраструктура. Промяната е гласувана при видеоконферентното заседание на Тематична работна група (ТРГ), проведено преди дни, съобщиха от министерството на земеделието.
Бюджетите ще бъдат съобразени с обективни и недискриминационни критерии като брой жители, населяващи общината, брутен вътрешен продукт на глава от населението за съответния регион, ниво на бедност, дял на населението в работоспособна възраст и др.
Този подход ще позволи подготовка и финансиране на проектни предложения, които отговарят на специфичните нужди на местно ниво, без да противопоставят една нуждаеща се от развитие общинска територия спрямо друга такава.
Друго новост при общинските мерки е, че ще се прилага интегриран териториален подход на регионално ниво (6-те региона от NUTS 2), който включва различни оперативни програми, прилагани в страната.
Новият подход ще бъде изпълняван на базата на териториални стратегии, свързани с политиката за регионално развитие. Ще се подкрепя цялостна концепция, финансирана от различни източници/програми. Концепцията трябва да включва най-подходящата комбинация от ресурси и мерки, насочени към постигане на конкретна цел на териториалната стратегия. Ще представлява набор от взаимосвързани и допълващи се проектни предложения, насочени към територии с общи характеристики и/или потенциал за развитие. Одобрението на концепция ще се извършва на ниво регионален съвет.
Прилагането на мярката ще бъде на принципа на партньорство. Той включва сътрудничество между различни заинтересовани страни и участници в социално-икономическия живот на определена територия.