До края на февруари собствениците или ползвателите на стопанства със селскостопански животни, регистрирани в Интегрираната информационна система на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), могат да кандидатстват за наемане без търг или конкурс на пасища, мери и ливади от общинския поземлен фонд, припомниха от агенцията. Преди да го направят, те трябва да са съобщили на регионалните ветеринарни лекари всяка промяна в броя на стадата си – раждания, смърт или продажби на животни.
Без актуализацията на тези данни кметовете, които организират търговете, няма да знаят дали исканите от вас площи отговарят на броя на регистрираните животни, които сте заявявали и през миналата година.
Ще припомним, че пасищата се разпределят между стопаните, които имат регистрирани обекти в съответното землище. Вземат се предвид броят и видът на регистрираните животни, както и притежаваните или ползвани на правно основание пасища, мери и ливади, но не повече от 15 дка за 1 животинска единица (ЖЕ) в имоти от първа до седма категория и до 30 дка за 1 ЖЕ в имоти от осма до десета категория. На стопаните, които отглеждат говеда за производство на месо и животни от автохтонни породи, се разпределят до 20 дка за 1 единица в имоти от първа до седма категория и до 40 дка за 1 единица в имоти от осма до десета категория. Биопроизводителите също имат право за разпределяне до 0,15 животински единици на 10 декара, независимо от категорията на имотите.
Тъй като тази година Националният празник на България 3 март се пада в понеделник, а предишните два дни са събота и неделя, възможно е вместо от 1 до 10 март, какъвто беше срокът за кандидатстване през миналата година, сега крайният срок да се измести с 1 или два работни дни. Датите трябва да се отразят в кметските заповеди.
Всяка община е длъжна да обяви списъците за индивидуално ползване на пасища, мери и ливади по категории и площ на електронната си страница, като кандидатите подават заявление по образец до кмета на общината лично или по пощата по местонахождението на животновъдния обект. Те са длъжни да предоставят също копие от регистрационната си карта на регистриран стопанин и копие на справка за животните в обект по категории, регистрирани в Интегрирана информационна система на БАБХ. Тези справки те получават от обслужващия ги ветеринар.
В Никополско животновъдите не разбират, че ще има търгове за общинските мери
Останалите неразпределени общински имоти се дават на търг по възходящ ред, като се започва от лицата с най-малко животински единици. Подадените заявления се разглеждат от комисия, определена от кмета на общината. За разпределените имоти комисията съставя протокол до 1 май, който се публикува на интернет страницата на общината.
При недостиг на пасища, мери и ливади от общинския поземлен фонд в землището комисията извършва допълнително разпределение в съседно землище, което може да се намира в съседна община или област. Протокол за окончателното разпределение на имотите се съставя до 1 юни.
Договорите за наем на имотите от общински поземлен фонд се сключват въз основа на протоколите на комисията и след заплащане на наемната цена. Тя се определя по пазарен механизъм, но е не по-ниска от средното годишно рентно плащане.
От началото на 2023 година влезе в сила изменение на закона, съгласно което министърът на земеделието определя със заповед свободните пасища, мери и ливади от държавния поземлен фонд, които се отдават под наем или аренда. Този списък се обявява в общинските служби по земеделие (ОСЗ) и областните дирекции „Земеделие“ (ОДЗ) и се публикува на интернет страницата на съответната ОДЗ до 1 март.
При недостиг на общински пасища след разпределението в съответното и съседни землища, по заявление от правоимащото лице в срок до 10 юни, комисията предоставя служебно на министъра на земеделието протоколите и копие от заявлението за допълнително разпределение на имоти от държавния поземлен фонд.
Директорът на областната дирекция по земедели назначава комисия, в състава на която се включват представители на общинските служби и областната дирекция, която разпределя допълнително необходимата за всеки кандидат площ в съответното и/или съседни землища и съставя протокол за окончателното разпределение на държавните имоти до 1 юли, съобщиха от МЗХ.
От БАБХ съобщиха за синор.бг, че справките за броя на животните, които се предоставят от системата ВЕТис, са обществено достъпни на официалната страница на агенцията и всеки заинтересован може да направи сравнение при необходимост. До този момент информацията е налична за периода от 2016 до 2024 г. включително. Скоро ще бъдат качени и данните до 1 февруари 2025 г. Тъй като все още не е готов модулът във ВЕТис, който ще позволи на всеки животновъд дистанционно да провери вписаните животни в своето стопанство, от БАБХ обясниха, че могат да направят справката устно, като се обърнат към регионалния ветеринарен лекар, обслужващ обекта.