Износът на храни и напитки от Великобритания е намалял с 11,9% през третото тримесечие спрямо същия период на 2019 г. до 5,5 млрд. паунда, сочат данни на Федерацията на производителите на храни и напитки, цитирани от електроннотоиздание FarmingUK. Спадът все пак забавя темпо, тъй като за първите 9 месеца на годината износът е намалял с 12,9% спрямо същия период на миналата година до 15,2 млрд. паунда.
Великобритания увеличи тройно броя на визите за сезонни работници
През третото тримесечие на годишна база износът за Европейския съюз отчита спад от 9,3%, докато този на държави извън общността е намалял по-чувствително – с 14,8%. Свиване на износа на храни и напитки от Великобритания е регистрирано за 20-те най-големи външни пазара, като най-значителен е той за Испания – с цели 33,8%. От федерацията отдават спада на въздействието на коронавирусната пандемия там, включително върху туризма, допринесъл за чувствителните загуби на ресторантите и баровете.
ЕС остава „ключов търговски партньор”, тъй като поема над 60% от износа на храни и напитки от Великобритания, но с напускането на общността доставките за държавите-членки вероятно ще намалеят още повече. Основен клиент е Ирландия с почти 30% от целия износ за ЕС. Според експертите на федерацията добре разработените канали за доставка в Ирландия са от изключителна важност за бъдещето на целия сектор на храните и напитките във Великобритания.
От 5-те най-търсени британски храни и напитки най-тежък удар е понесло уискито – износът през първите 9 месеца на годината е намалял с 19% спрямо същия период на 2019 г. до 901,4 млн. паунда.
„След повече от десетилетие непрекъснат растеж браншът търпи съществен спад в износа през 2020 г. най-вече заради въздействието на коронавирусната пандемия. С приключването на преходния период при напускането на ЕС само след няколко дни компаниите от сектора на храните и напитките се изправят пред поредното голямо предизвикателство за износа”, заяви Греъм Хъчън, председател на работната група за износа към Съвета за сектора на храните и напитките. Според него браншът се нуждае спешно от допълнително специализирано подпомагане.