През последните 3 седмици в птицеферми в Южна Корея са регистрирани 18 огнища на птичи грип, съобщи електронното издание Ptichki. За да пресекат разпространението на заразата, здравните власти в страната решиха да бъдат унищожени 6,1 млн. домашни птици – 4 млн. кокошки, 1,2 млн. пъдпъдъци и 900 хил. патици.
Силното разпространение на птичия грип е следствие от сезонната миграция на дивите птици в края на есента.
От южнокорейското министерство на селското стопанство припомнят, че птицевъдният бранш в страната едва оцеля през зимата н 2016-2017 г., когато с миграцията през ноември започна масово заразяване и се наложи да бъдат умъртвени 38 млн. домашни птици. Тогава в Южна Корея се стигна до остър недостиг на пилешко месо.
Напоследък проблемите с птичия грип са масови в северното полукълбо, като освен Япония, на която вече се наложи да нуищожи за кратък период около 2 млн. домашни птици, без да успее да пресече разпространието на болестта, тежко пострадаха Казахстан и Русия. Последният мащабен случай е от птицеферма в руската Астраханска област, където са ликвидирани 823 хил. птици, включително 599 хил. кокошки-носачки. Под наблюдение са градчето Ахтубинск и най-близкото село. Производството на яйца в Астраханска област пък може да намалее почти 2 пъти, тъй като птицефермата задоволява 41% от нуждите на пазара там. В предприятието се извършва дезинфекция, забранено е внасянето и изнасянето на продукция, както и превозът на нейната територия. Възстановяването на дейността на птицефермата може да отнеме една година. Предприятието е подало документи за компенсиране на щетите.
В Западна Европа най-тежко е положението с птичия грип във Великобритания, въпреки че от 14 декември страната наложи карантина върху цялата си територия и всички птици трябва да бъдат отглеждани на закрито. Последните 6 случая са в спасителен център за животни в графство Уорчестършър, във ферма за отглеждане на домашни и диви птици в графство Дербишър, в малка ферма за носачки в графство Оркни, в лично стопанство с пилета в графство Северен Йоркшър, във ферма с около 8 хил. патици в графство Норфък и в лично стопанство в графство Дорсет. С изключение на случая в Северен Йоркшър, където е открит слабо патогенният щам H5N1, в останалите случаи става въпрос за силно заразния щам H5N8. Другата сериозно засегната западноевропейска държава е Франция, където са регистрирани огнища в още 3 птицеферми – с 6000 гъски в департамента Ланд и в две с патици в департамент Вандея, като във всички случаи отново е установен високопатогенният щам H5N8.