Единствената добра новина от днешното извънредно заседание на Министерския съвет, посветено на селското стопанство, е тази, че на 18 декември фонд „Земеделие“ ще увеличи бюджета си за компенсиране на загубите от сушата в Югоизточна България с още 5 милиона лева. „Помощта за стопаните ще се увеличи от 2 на 3 лева за декар, като досега платените обезщетения са били в размер на 23 милиона лева, с които са помогнати 6 хиляди стопани“, е съобщила министърът на земеделието Десислава Танева.
Българските земеделци отдавна притихнаха по отношение на очакванията си за спада в доходите през 2020 година, защото кризата със сушата и спадналото потребление тепърва ще дава своите негативи за развитието на аграрния бизнес през наближаващата 2021 г. На този фон са твърде неуместни останалите изявления на управляващите по отношение на бюджета, надхвърлящ 3,1 млрд. лева, който тази година е преведен за българското селско стопанство.
От пресцентъра на Министерския съвет обаче днес цитират премиера Бойко Борисов, който на работното съвещание с членове на правителството е обявил, че финансовата подкрепа за сектора е рекордна и че „това са огромни пари за сектора в условията на пандемия“. Да, големи пари, но само за 10% от регистрираните земеделци, които взимат 80 на сто от този бюджет - и това неведнъж е сочено от Европейската комисия като проблем в подпомагането на българските фермери.
Пред колегите си министърът на земеделието Десислава Танева е припомнила как вчера фонд „Земеделие“ е превел близо 700 милиона лева на близо 55 000 земеделски стопани по схемата за единно плащане на площ, като ставката е 20 лева на хектар. Всички земеделци обаче знаят, че тези субисидии отдавна са заложени като гаранции пред банките за сеитбата, извършена тази есен в условия на безподобна суша.
На днешното заседание не е съобщено също, че фермери и общини са поискали отсрочка за изпълнението на цели 60% от одобрените проекти по селската програма ПРСР, като причината е в липсата на средства за тяхното довършване. И това е станало въпреки допълнителната помощ по компенсаторните Ковид мерки, където бяха подпомогнати 30 000 земеделци.
На днешното заседание Танева е съобщила, че „с над 400 милиона лева са увеличени и средствата за подкрепа заради ковид и сушата“. Добра новина е, че през януари 2021 г. ще бъдат отворени още 2 нови ковид-мерки по Програмата за морско дело и рибарство, които вече са обсъдени с бизнеса.