Най-късно през април-май следващата година фонд „Земеделие” ще отвори два нови приема по частните инвестиционни мерки от Програмата за развитие на селските райони ПРСР 2014-2020 г. Това съобщи изпълнителният директор на фонд „Земеделие” Васил Грудев в интервю за „Дарик” радио, представяйки политиките на агроминистерството в подкрепа на бизнеса след Ковид кризата.
Шефът не обясни какъв допълнителен бюджет ще бъде използван за тези важни приеми, но посочи, че България подобно на останалите държави членки в ЕС ще разчитат на извънредните средства, гласувани за земеделието за преходния период до 2023 година.
Заради Ковид карантината и затварянето на пазарите най-големият проблем за бизнеса е да обслужва заемите си и да изпълнява проектите, одобрени досега от фонда, посочи още Грудев. Само през тази година при 60% от проектите, които са в процес на изпълнение, фермери, общини и други кандидати за субсидии са поискали отсрочки в договорите за 6 и повече месеца. При един от последните анализи на министерството и фонда се установи, че маса проекти отпадат още при оценките. Как ще се процедира при новите приеми, все още липсва яснота. Това, което е сигурно, обаче е, че при подмярка 4,2 за инвестиции в преработка остатъчният бюджет надхърля 20 милиона лева, който би могъл да се използва през следващата година.
Остатъчни бюджети и изпълнение на ПРСР към 30 ноември 2020 г.
Инвестициите в комбайни, трактори и друг вид оборудване на всички земеделски стопанства остават най-търсените от бизнеса в страната. Според последните анализи на министерството и фонда липсва остатъчен бюджет по подмярка 4,1 за инвестиции в растениевъдните и животновъдни ферми. Тези данни обаче са предварителни, тъй като тази година имаше прием за инвестиции за подобряване на биосигурността на животновъдните ферми и не е ясно след оценката дали бюджетът напълно ще бъде усвоен.
Ще припомним, че при първите два приема по 4,1 през 2015 и 2016 година заделеният бюджет беше в размер на 413 851 200 евро, а досега платената субсидия надхвърля 235, 8 милиона лева.
При положение, че депозираните проекти бяха с искана субсидия, която надхвърля 1,3 милиарда евро, да се надяваме, че пролетта на 2021 г. новият бюджет по тази мярка бъде в размер поне на 200 - 300 милиона евро.