Начало » Новини » Страната
08.03.2024 г.

Графикът за приемите по Стратегическия план за 2024 г. се пуска с огромно закъснение

Само за лозаро-винарския сектор и една интервенция за животновъдство
Графикът за приемите по Стратегическия план за 2024 г. се пуска с огромно закъснение

Снимка: sinor.bg

Доста късно, едва на 8 март Министерството на земеделието и храните изпрати на журналистите графика за планираните приеми на заявления за подпомагане по интервенциите, различни от базираните на площ и плащанията на животинска единица. Странно, че са дадени сроковете основно за интервенции на работещи в лозаро-винарския сектор – от деветте интервенции осем са за този сектор. Единствената извън него е за животновъдство.

Припомняме, че по две от направленията при лозаро-винарите приемите бяха открити още на 15 януари и продължиха един месец – инвестиции в лозаро-винарския сектор и инвестиции в екоолгични съоръжения.

Между 15 май и 17 юни може да кандидатствате за застраховене на реколтата за лозари.

От 15 октомври до 15 ноември се отваря прозорец за кандидатстване на преструктуриране и конверсия на винените лозя. Няма срокове за обиране на реколтата на зелено.

От първи до 15 декември се дава възможност да се кандидатства за участие в изложения за винарите.

Единствената секторна интервенция извън лозарството е в областта на животновъдството. От първи до 15 октомври ще се приемат проекти за инвестиции в сектора на млякото и млечните продукти, където ще кандидатстват основно организации и групи на производителите.

От агроминистерството обясняват, че определянето на периодите на прием по интервенциите за тази година е свързано с приключването на няколко предварителни действия. На първо място се очаква финализиране на преговорите със службите на ЕК по изпратеното на 15 декември 2023 г. предложение за първо изменение на Стратегическия план и неговото последващо одобрение.

Според изискванията на Закона за подпомагане на земеделските производители МЗХ и фонд „Земеделие“ все още не са приключчили работа по Наредбата за реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, за сключване и изменение на административни договори, за налагане на административни санкции, която предстои да бъде публикувана за обществено обсъждане. Тази наредба ще урежда реда за подаване на заявленията за подпомагане чрез Системата за електронни услуги (СЕУ). След обнародването й в „Държавен вестник“ ще се утвърждават насоки за всеки прием по интервенциите, определящи условията за кандидатстване и условията за изпълнение на одобрените проекти.

Заинтересованите лица ще могат да изпращат писмени предложения и възражения по публикуваните проекти в определен от Управляващия орган срок.

Запазва се утвърдената и към момента процедура кандидатите за подпомагане да имат възможност да искат разяснения по отношение на условията за кандидатстване. Утвърдените насоки ще се публикуват на интернет страниците на Министерството на земеделието и храните и Стратегическия план, както и в СЕУ.

Годишният план за планираните приеми с включени определени периоди на провеждане и бюджети, както и критериите за оценка, по които ще бъдат класирани заявленията по отделните интервенции, задължително ще бъдат съгласувани с Комитета за наблюдение на СПРЗСР 2023-2027 г., като заседание на Комитета се предвижда да бъде насрочено през месец април 2024 г. Запазва се утвърдената и към момента процедура кандидатите за подпомагане да имат възможност да искат разяснения по отношение на условията за кандидатстване. Утвърдените насоки ще се публикуват на интернет страниците на Министерството на земеделието и храните и Стратегическия план, както и в СЕУ.

 

Графикът за приемите по Стратегическия план за 2024 г. се пуска с огромно закъснение
9196
 

Последни материали
Виж
Необходимо е увеличаване на субсидиите
Разработка за противодействие на засушаването предлага ВУАРР
Засега са по-ниски спрямо други държави
В Еврозоната цените на производителите ще се повишат според проф. Иванов
Краен срок за прием на заявления за борба с теления червей по картофите
ФАО: култури като пшеница, кафе, боб и маниока могат да загубят половината от най-добрите земи за отглеждането им
Защо горчат тиквичките?
Цените на пшеницата нова реколта падат в Украйна
Свързани материали
Виж
Суша и температурни колебания водят до значителни разлики по региони
Графикът за жътвата на есенната пшеница в Украйна се разтяга рязко
Индикативен график
Между 10-и и 31 март е преразпределителното плащане, от 10 до 30 април – втората част за доходите
Изслушване в парламента
Тахов: До дни ще обявим индикативния график за плащанията
Заместник-министър Янчев: НССЗ ще подпомага активно фермерите в Кампания 2025
Графикът на плащанията продължава до края на юни
През февруари ще има нови плащания по Кампания 2024
Отговор на читателски въпрос
Само в два случая приемите по инвестиционните интервенции могат да бъдат удължени
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини