Дребномащабният риболов в Черно море се обособява като специфична стопанска дейност, гласят приетите днес от кабинета промени в Закона за рибарството и аквакултурите. Целта на поправката е да се намали административната тежест за малките риболовни оператори. Така лицата, които желаят да извършват дребномащабен риболов с риболовни кораби с обща дължина под 10 метра, са длъжни изрично да заявят желанието си пред съответния административен орган.
По този начин ще получат право да извършват дейност само с разрешително за дребномащабен риболов, а не като досега - с разрешително за стопански риболов и документ за придобито право за усвояване на ресурс от риба и други водни организми, се посочва в мотивите.
Въвежда се и валиден билет за любителски риболов във водите на Черно море, чрез който ще се приложи унифициран подход към всички любители риболовци. Това ще доведе до повишаване на събираемостта на данни за този вид риболов.
С цел повишаване на информираността и осигуряване на достъп до водните обекти държавна собственост, където сдруженията за любителски риболов имат право да се грижат за рибата във водоемите, ще бъдат въведени нови изисквания за обозначаването им и определянето на зона за свободен достъп до тях. По този начин ще се гарантира по-доброто управление на рибните ресурси в съответния воден обект. Ще се даде възможност в определена зона от него, лицата, които имат валиден билет за любителски риболов.
И още за поредните законови промени
В поектозакона са допълнени забранените уреди, средства, принадлежности и приспособления за извършване на риболов заради отрицателното въздействие, което оказват върху рибния ресурс. Тук влизат уредите като серкме, цапало, рачило и герим.