Българският еврокомисар Мария Габриел и председателят на Комитета на регионите Апостолос Цицикостас обявиха съвместен план за действие за следващите две години в областта на науката, иновациите, образованието и културата, съобщиха от Еврокомисията. Той изразява политическа воля чрез обединени действия на европейско, регионално и местно равнище да се постигне по-голям напредък в тези области за дълготрайно възстановяване от кризата и устойчив екологичен и цифров преход.
Амбициозният план за действие, който е резултат от усърдната работа на екипите от Европейската комисия под ръководството на българския еврокомисар и на Комитета на регионите, обхваща 26 ключови действия, обединени в четири приоритетни области.
Те са насочени към подобряване на административния и иновационния капацитет на регионите, като инициативите „Платформа за обмен на знанието“, „Науката среща регионите“, платформата за интелигентна специализация. Тясното сътрудничество с регионалните и местни власти ще допринесе за изграждане на Европейското образователно пространство, Европейското научноизследователско пространство, за изпълнението на европейските мисии в рамките на програма „Хоризонт Европа“. За тази цел ще бъдат разгърнати инициативи като създаване на иновационни центрове (ERA Hubs) в регионите, Форума към Европейския иновационен съвет, коалицията „Образование за климат“, Eвропейските университетски алианси, Connectivity4Schools (по-добра цифрова свързаност) и редица други, чрез обществени консултации и широкото участие на европейските граждани.
„Целта ни е чрез 26 конкретни инициативи в сътрудничество с регионалните и местни власти и с европейските граждани да подобрим иновативния капацитет на регионите, градовете и по-малките населени места. Те ще допринесат за повишаване качеството на процеса на образование и обучение, развитието на уменията и компетентностите на гражданите, отговарящи на новите реалности, свързани с цифровата трансформация. Никой няма да бъде изоставен зад борда – заедно с регионите можем много да допринесем за това“, отбеляза Мария Габриел.
Бъдещата ОСП и споровете по законодателството
Съвместният план за действие предвижда и процес на мониторинг, който ще има за цел да идентифицира до каква степен включените мерки продължават да бъдат актуални.
Редовно ще се оценява ефективността и въздействието от изпълнението им. Контролът представлява гъвкава и отворена система, която ще позволява да бъдат предприемани навременни действия за актуализация и постигане на максимално въздействие.
„Планът за действие и платформата за обмен на знания са инвестиция. Чрез съвместни усилия ще работим за създаване на синергии в областта на образованието, науката и културата в подкрепа на местните общности. Те ще допринесат за предоставяне на актуалните данни и знания за подобряване на изпълнението в областта на иновациите, решаване на важните обществени предизвикателства и за подкрепа на Европа на талантите по пътя към цифровата трансформация“, коментира още българският еврокомисар.