Измина почти година от последните големи демонстрации на фермери в автономния регион Андалусия в Испания, на които те поискаха да бъде намерено решение за структурната криза в производството на зеленчуци, за да се стигне до повишаване на цените на продукцията им, тъй като производствените им разходи също се увеличават, припомнят от електронното издание FreshPlaza. Тяхното положение обаче остава тежко, тъй като след успешното начало на селскостопанския сезон цените поеха надолу.
На фона на постоянното поевтиняване на фермерската продукция от Асоциацията на организациите на производители на плодове и зеленчуци COEXPHAL-APROA свикаха спешно заседание за анализ на ситуацията. На него бяха представени реализираните количества и настоящите цени в сравнение с предишни години. Оперативните данни сочат, че към 17 ноември краставиците са се продавали за 16 евроцента за килограм, като за 3 дни цената им е паднала с 48%. При тиквичките цукини поевтиняването е с 31% до 30 евроцента за килограм. От началото на месеца спадът е с 46% и в момента цукините се продават с 57% под цената им от същия период на миналата година. Сред най-поевтинелите зеленчуци са патладжаните, като от началото на седмицата цената им се е понижила с 35% и сега се продават под 30 евроцента за килограм – с 19% под миналогодишната им цена. При доматите цените са около 14 евроцента за килограм.
Очаква се в близко бъдеще положението да продължи да се влошава заради изключително благоприятните метеорологични условия и увеличаването на производството. Освен това по данни на асоциацията на пазара в Испания все още присъстват продукти от Нидерландия и липсва контрол върху вноса на продукция от трети страни.
Всечк това накара COEXPHAL-APROA да обяви на пресконференция, че от пазара ще бъдат изтеглени краставици и други зеленчуци. „Препоръчваме на всички наши членове да се откажат от 5-10% от продукцията си с търговски качества, за да намалим текущите доставки”, заяви президентът на COEXPHAL и на кооператива Vicasol Антонио Гонсалес.
Освен това от асоциацията изпращат молба до властите да осигурят „защита на европейските плодове и зеленчуци от неколнтролируемия внос на продукти от трети страни в явно варушение на конкурентните норми, както и да бъдат пресечени незаконните действия като подправяната маркировка на такива продукти, за да бъдат представени за местни”. В документа се отправя молба и за обявяването на имената на компаниите, замесени в подобни практики, за да бъдат изключени от асоциацията.
От организацията изтъкват също, че „настоящият закон за хранителната верига не само не подобрява положението, но всъщност не изпълнява основната цел, която трябва да осигури – да защити най-слабото звено във веригата, а именно производителите и компаниите, които заедно с производството сами реализират продукцията”.