Цяла есен администрацията в министерството на земеделието сякаш се е заразила от трети неизвестен вирус – на „оглушителната глухота”, след като не реагира по никакъв начин на проблема с блокираната реализация на реколтите - първо от пипер и ябълки, а от няколко седмици и на картофи, които залежават в складовете заради липса потребление. За разлика от пролетта, когато агроведомството обещаваше с пълни шепи защита от дъмпинговия внос за българското производство, след провала с търговските вериги и фермерските щандове днес администрацията очевидно си е „седнала на ушите”, като е оставила бизнеса да се спасява сам.
Някои от земеделците се спасиха и техният вик за помощ не потъна в оглушителното мълчание - като производителите на пипер например, които успяха да продадат продукцията си на хладилните бази, замразявайки стоката.
Това обаче не може да се случи с картофите, тъй като страната ни не разполага с подобни складове. А търговците изобщо не търсят българската стока, защото гърци, холандци, поляци и всички останали фермери в ЕС получиха достойна подкрепа, в резултат на което изкупните цени в тези държави паднаха до 6 евроцента за килограм. Ситуация, която при родното подпомагане е напълно непостижима като себестойност за нашите картофопроизводители.
„Не ни разбирайте погрешно - вече отдавна не очакваме достойно подпомагане, защото гласът ни е като в пустиня”, посочи пред Синор.бг Тодор Джиков, председател на Националната асоциация на картофопроизводителите в България. Единственото, за което бизнесът обаче настоява, е да получат „зелени коридори” за пласмент на продукцията си тази есен, тъй като до миналата година целият бранш успяваше да продаде продукцията си на хотелския и ресторантьорски бранш. А този пазар, както знаем, остана затворен заради COVID- карнатината и сринатия туризъм.
„В страната ни има редица социални домове, административни институции, болници, затвори и други учреждения, при чиито доставки на храни българските картофи, ябълки и други плодове и зеленчуци спокойно биха могли да се изкупуват тази година с предимство”, смята председателят на асоциацията. Самият той е останал изключително изненадан от факта, че в затвор в Северна България картофите в момента се доставят за кухнята по 1,20 лева за килограм, докато в същото време складовете на производителите в Самоковско са пълни със стока, която фермерите са готови да продадат на 22-25 стотинки за килограм, но никой не я търси.
„Защитата на родните земеделци може да стане бързо и ефективно само с едно постановление на Министерския съвет, което да задължи общини и други държавни организации, които се издържат от нашите данъци, при обществените си поръчки с предимство да изкупуват български зеленчуци”, обясни Джиков. Мотивът за това е ясен и произтича от срива в потреблението заради пандемията, но очевидно „оглушителната глухота” е обхванала всички етажи на властта.
„Ето и сега чуваме за разкриване на социални кухни в редица общини, но нито една от тях не е потърсила наши колеги за доставката на картофи”, обясни още Джиков. И добави, че по търговските канали, които печелят общестевните поръчки за доставки на държавните ведомства, масово продължават да се изкупуват картофи от цяла Европа по 6 евроцента, които с фалшиви фактури се представят сякаш са изкупени от български производители. Ако контролните органи съвместо с данъчните си вършеха работата, досега щяха да хванат хиляди тонове картофи, които не са български, посочи още Джиков. И риторично попита дали европейските администрации биха действали по същия начин спрямо своите фермери. Защото само преди ден по информационните канали изтече информация, че до март 2021 г. инспекторите в съседна Гърция задължават търговските вериги да не повишават цените на основните стоки, за да защитят потребителите. Но по въпроса с антикризисните мерки на родната администрация очевидно, че и ние трябва „оглушително да замълчим”, за да не нарушаваме предизборното спокойствие.
Екатерина Стоилова