Начало » Новини » Света
08.11.2020 г.

Храните в света поскъпват за пети пореден месец

Основната заслуга е на захарта и зърнените
Храните в света поскъпват за пети пореден месец

През октомври индексът на цените на храните в света, изчисляван от експерти на Организацията за земеделие и прехрана FAO и отразяващ месечните промени в котировките на избрани зърнени култури и растителни масла, млечни и месни продукти, както и захарта, се повиши за пети пореден месец, този път с 3,1% до 100,9 пункта, се посочва в съобщение на агенцията към ООН. Индексът достигна максималната си стойност от януари насам и вече е с 6% над нивото от октомври 2019 г.

Подиндексът за цените на зърнените култури е със сериозна заслуга за поскъпването, след като скочи със 7,2% спрямо септември до 111,6 пункта. Основна движеща сила тук бе пшеницата, тъй като активното търсене дойде в момент на свиване на предлагането ѝ, а неблагоприятните метеорологични условия в Аржентина и запазващият се недостиг на валежи, който се отразява зле на състоянието на засятата през есента пшеница в общирни райони на Европа, Северна Америка и Черноморския регион, допълнително стимулириха вносителите. Цените на царевицата пък достигнаха върхови стойности за последните 6 години главно заради активните покупки от Китай и рязкото свиване на доставките от Бразилия и Украйна. Котировките за ориза обаче паднаха до минималното си ниво за последните 7 месеца на фона на започналото прибиране на реколтата в Азия.

При растителните масла повишението на цените е доста по-скромно, като поскъпването е от 1,8% до 106,4 пункта. Това обаче е най-високият показател за последните 9 месеца. „Запазването на високите стойности на този индекс отразява най-вече високите цени на палмовото и соевото масло”, посочват експертите на организацията. Котировките на палмовото масло на международните борси растат за пети пореден месец заради неблагоприятните прогнози за производството в основните износители и активното търсене в света, добавят оттам. Цените на рапичното масло обаче, които растяха в продължение на 5 поредни месеца, се понижиха през октомври вследствие на увеличаващата се неяснота за търсенето в Европейския съюз на фона на скорошното влошаване на обстановката в общността, предизвикано от новата вълна на коронавируса.

Подиндексът за цените на млечните продукти отчита ръст от 2,2% спрямо септември до 104,4 пункта. И тук повишението е за пети пореден месец, като той вече е с 3,5% над стойността си от октомври 2019 г. Експертите на агенцията към ООН отбелязват, че най-много са поскъпнали сирената, а по-слабо – сухото пълномаслено и обезмаслено мляко, както и маслото.

Единственото понижение през октомври е при подиндекса за месните продукти, при това само с 0,5% до 90,7 пункта. Спадът при този подиндекс обаче продължава от януари насам и вече е с 10,7% под нивото си от октомври 2019 г. Понижаването на цените на свинското се дължи и на забраната за внос от Германия в Китай, на говеждото – заради слабото търсене в САЩ на фона на нарасналите доставки от Южна Америка. Поевтиняването на пилешкото месо пък е следствие от свиването на покупките от международните борси на Китай и Саудитска Арабия. Овчето месо обаче поскъпна в обстановка на устойчиво вътрешно търсене и недостатъчното предлагане за износ, особеноот Австралия.

От съществено значение за повишаването на общия индекс бе и подиндексът за захарта, повишил се през октомври със 7,6% до 85 пункта. „Този ръст отразява най-вече очакванията за свиването на произвежданите количества захар както в Бразилия, така и в Индия – двете най-големи производителки на захар – заради падналите валежи под средните стойности”, коментират от организацията. Оттам подчертават също, че цените на захарта са били доста нестабилни заради неяснотата на пазарите на петрол и колебанията на обменния курс на бразилския реал спрямо долара.

Храните в света поскъпват за пети пореден месец
9350
 

Последни материали
Виж
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Растенията сигнализират за проблеми, но трябва да разпознаваме знаците
Консултативен съвет
Призовават пчеларите да прилагат естествено пашуване
Свързани материали
Виж
Резултат от адекватна политика
Турция може да се превърне в световен складов център за храни
Спрямо февруари е 0,2%
Годишната инфлация през март пак е 4%, домати и пипер са поскъпнали с над 8 на сто
България е стартирала 39 процедури за износ на български селскостопански и хранителни продукти за Китай
Законопроектът за агрохранителната верига е абсурден. Магазини в пощите са дим
Законопроектът за надценките на министър Тахов ще надуе инфлацията над 50%
Стокообменът между България и Азербайджан може да се увеличи
Първо представяне на проектозакона
Защитни цени за фермерите и регистър за първите изкупвачи – в новия закон за агрохранителната верига
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини