Начало » Новини » Света
08.11.2020 г.

Храните в света поскъпват за пети пореден месец

Основната заслуга е на захарта и зърнените
Храните в света поскъпват за пети пореден месец

През октомври индексът на цените на храните в света, изчисляван от експерти на Организацията за земеделие и прехрана FAO и отразяващ месечните промени в котировките на избрани зърнени култури и растителни масла, млечни и месни продукти, както и захарта, се повиши за пети пореден месец, този път с 3,1% до 100,9 пункта, се посочва в съобщение на агенцията към ООН. Индексът достигна максималната си стойност от януари насам и вече е с 6% над нивото от октомври 2019 г.

Подиндексът за цените на зърнените култури е със сериозна заслуга за поскъпването, след като скочи със 7,2% спрямо септември до 111,6 пункта. Основна движеща сила тук бе пшеницата, тъй като активното търсене дойде в момент на свиване на предлагането ѝ, а неблагоприятните метеорологични условия в Аржентина и запазващият се недостиг на валежи, който се отразява зле на състоянието на засятата през есента пшеница в общирни райони на Европа, Северна Америка и Черноморския регион, допълнително стимулириха вносителите. Цените на царевицата пък достигнаха върхови стойности за последните 6 години главно заради активните покупки от Китай и рязкото свиване на доставките от Бразилия и Украйна. Котировките за ориза обаче паднаха до минималното си ниво за последните 7 месеца на фона на започналото прибиране на реколтата в Азия.

При растителните масла повишението на цените е доста по-скромно, като поскъпването е от 1,8% до 106,4 пункта. Това обаче е най-високият показател за последните 9 месеца. „Запазването на високите стойности на този индекс отразява най-вече високите цени на палмовото и соевото масло”, посочват експертите на организацията. Котировките на палмовото масло на международните борси растат за пети пореден месец заради неблагоприятните прогнози за производството в основните износители и активното търсене в света, добавят оттам. Цените на рапичното масло обаче, които растяха в продължение на 5 поредни месеца, се понижиха през октомври вследствие на увеличаващата се неяснота за търсенето в Европейския съюз на фона на скорошното влошаване на обстановката в общността, предизвикано от новата вълна на коронавируса.

Подиндексът за цените на млечните продукти отчита ръст от 2,2% спрямо септември до 104,4 пункта. И тук повишението е за пети пореден месец, като той вече е с 3,5% над стойността си от октомври 2019 г. Експертите на агенцията към ООН отбелязват, че най-много са поскъпнали сирената, а по-слабо – сухото пълномаслено и обезмаслено мляко, както и маслото.

Единственото понижение през октомври е при подиндекса за месните продукти, при това само с 0,5% до 90,7 пункта. Спадът при този подиндекс обаче продължава от януари насам и вече е с 10,7% под нивото си от октомври 2019 г. Понижаването на цените на свинското се дължи и на забраната за внос от Германия в Китай, на говеждото – заради слабото търсене в САЩ на фона на нарасналите доставки от Южна Америка. Поевтиняването на пилешкото месо пък е следствие от свиването на покупките от международните борси на Китай и Саудитска Арабия. Овчето месо обаче поскъпна в обстановка на устойчиво вътрешно търсене и недостатъчното предлагане за износ, особеноот Австралия.

От съществено значение за повишаването на общия индекс бе и подиндексът за захарта, повишил се през октомври със 7,6% до 85 пункта. „Този ръст отразява най-вече очакванията за свиването на произвежданите количества захар както в Бразилия, така и в Индия – двете най-големи производителки на захар – заради падналите валежи под средните стойности”, коментират от организацията. Оттам подчертават също, че цените на захарта са били доста нестабилни заради неяснотата на пазарите на петрол и колебанията на обменния курс на бразилския реал спрямо долара.

Храните в света поскъпват за пети пореден месец
8938
 

Последни материали
Виж
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Увеличиха квотата на България за улов на калкан в Черно море
Свързани материали
Виж
Предстоящо
На 20 ноември ще се проведе годишната конференция на Съюза по храните
Предстоящо
На 14 ноември се провежда Международен симпозиум по храните
Билетите за посещение са налични онлайн
Над 500 изложители от хранително-вкусовия сектор се събират в Интер Експо Център от 13 ноември
Предвидени са 37 обучения в страната
Активно ще се рекламират родните биологични храни
Предстоящо
На 29 октомври в Пловдив ще се проведе младежка конференция по храните
Заради несъответствия с нормативните изисквания в областта на храните
ОДБХ-Враца спря дейността на кулинарен магазин в града
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини