На днешното си заседание правителството одобри изменения в Закона за подпомагане на земеделските производители, с които ще се прецизира нормативната уредба в областта на контрола и ефективността на отпусканите средства за подпомагане на земеделските производители, съобщиха от пресцентъра на кабинета.
С поправките се правят корекции и в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. С още пет години се удължава срокът за предоставяне от общинските съвети на земите от остатъчния поземлен фонд - общинска собственост, т. нар. „земи по чл. 19“, с цел довършване на поземлената реституция по реда на закона за земята. Ще припомним, че член 19 е от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Този член се отнася за парцелите, останали след възстановяването на правата на собствениците по заявени реституционни претенци пред общинските служби по земеделие, и последващото утвърждаване на плановете за земеразделяне или одобрената карта на съществуващите и възстановими в стари реални граници земи. Законът за собствеността и ползването на земеделските земи предвижда идентифицирането на тези земи да се извършва от специална комисия, съставена от представители на общинските служби по земеделие, представители на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК), представители на общината, както и представители на държавните горски или държавните ловни стопанства.
Тази комисия се назначава със заповед на началника на съответната областна дирекция „Земеделие” и целта е да установи всички свободни земеделски земи, останали след възстановяването на собствеността на бившите собственици по Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ). На основание на съставените протоколи в резултат на работата на комисията, тези земеделски земи се включват в общинския поземлен фонд и за тях се съставят актове за общинска собственост по реда на Закона за общинската собственост (ЗОС). След приключване на процедурата по актуването, собствеността върху тези земи е на общината.
Поправките в Закона за подпомагането на земеделските земи въвеждат и механизми за по-прецизно определяне на площите, за които се иска подпомагане, както и допълнителни и административни мерки за стопани, които не спазват договорните отношения за имоти от държавния и общински поземлен фонд.
С измененията в Закона се предвижда допълнителна възможност за земеделските стопани да се запознаят и да изразят несъгласие с използвани данни, които са от значение за размера на отпусканото финансово подпомагане по схеми и мерки от Общата селскостопанска политика.
До 2023 г. се удължава срокът за прилагането на схемата за държавна помощ „Помощ под формата на отстъпка от стойността на акциза върху газьола, използван в първичното селскостопанско производство”, предвиждат още промените.
Очаква се промените да доведат до положително въздействие за всички идентифицирани заинтересовани страни, като регулират по-ефективно обществените отношения в сферата на земеделието, се посочва в мотивите към закона.