Начало » Важно за фермера » Животновъдство
04.11.2020 г.

Шест месеца затвор за риболов с електрически ток

Законови изменения
Шест месеца затвор за риболов с електрически ток

sinor

С последните промени в Закона за рибарството и аквакултурите се налага забрана върху пренасянето или превозването на технически устройства и съоръжения за улов с електрически ток. Отделно с препратка към Наказателния кодекс се предвижда съд и глоби за лицата, които ловят риба с ток. Законовите поправки са обнародвани в последния брой на „Държавен вестник” и гласят, че забраната за използване на ток се отнася за всички риболовци с изключение на случаите, кагота лицата притежават валидно разрешително за улов за научноизследователски цели по чл. 40.

Според поправките в Наказателния кодекс нарушителите ще лежат до 6 месеца в затвора и ще им бъде наложена глоба от 5 хиляди до 10 хиляди лева (или с пробация), ако ловят риба или други водни организми:

1. с технически устройства и съоръжения за улов с електрически ток без валидно разрешително;

2. с риболовни мрежи в обекти, различни от Черно море, река Дунав и обектите, за които лицето има регистрация по чл. 25 от Закона за рибарството и аквакултурите и има влезли в сила две или повече наказателни постановления за административни нарушения по Закона за рибарството и аквакултурите;

3. в забранени места или при маловодие;

4. в непромишлени води през размножителния период на рибата;

5. от видове, забранени за улов.

В член 238 от Наказателния кодекс е записано още, че който лови, улови риба и/или други водни организми чрез използване на взривни, отровни или зашеметяващи вещества, се наказва с лишаване от свобода до една година и глоба от десет хиляди до петнадесет хиляди лева или с пробация.

За престъпления първите две алинеи от член 238 наказанието е лишаване от свобода от една до три години и глоба от петнадесет хиляди до двадесет хиляди лева, когато:

1. е извършено от две или повече лица, сговорили се предварително за неговото осъществяване;

2. е извършено в съучастие със служител на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, който се е възползвал от служебното си положение;

3. е извършено повторно;

4. предметът на престъплението е в големи размери.

(4) Уловената риба, другите уловени водни организми, както и уредите и средствата, с които е извършено престъплението, се отнемат в полза на държавата.“

Отселно в чл. 15 от Закона за рибарството и аквакултурите се включва следната поправка – „в списъка на комплексни и значими язовири по приложение № 1 към чл. 13, т. 1 от Закона за водите, използвани за аквакултури в мрежени клетки със значително производство, се определят защитни за дейността водни нива, които гарантират минимално допустима дълбочина, заета от мрежени клетки.“

В случай, че инспектор засече нарушител на този закон, който окаже съпротива, той може да го задържи, като при задържането на правонарушителя е длъжен незабавно да уведоми компетентните полицейски органи.

Условията и редът за използване на помощни средства, моторни превозни средства със специален режим на движение и стоп-палки от служителите на Изпълнителната агенция за рибарство и аквакултури (ИАРА), както и организацията и редът за принудителното отвеждане на нарушителите с неустановена самоличност в най-близкото районно управление на Министерството на вътрешните работи, се определят с наредба на министъра на земеделието, храните и горите, съгласувано с министъра на вътрешните работи.“

В член 39а. Се включва нова алинея1, според която се забранява риболовът с мрежени риболовни уреди в обектите по чл. 3, ал. 1, с изключение на риболова, извършван във водите на Черно море и река Дунав, при условията на чл. 17; от лица, регистрирани по реда на чл. 25 – във водните обекти, за които е извършена регистрацията.

Забранява се пренасянето и превозването на мрежени риболовни уреди, като тази забраната2 не се отнася за лицата, притежаващи валидно разрешително за стопански риболов по чл. 17 и регистрираните по реда на чл. 25.“

Шест месеца затвор за риболов с електрически ток
53816
 

Последни материали
Виж
НСИ: Спад на обемите и понижение на цените в селското стопанство
За пръв път от началото на февруари цените на кокошите яйца в Украйна падат
Сериозни промени в цените на селскостопански продукти в Германия
Ибрахим Юмакли: Турция преживя най-голямото измръзване в селското стопанство
Иновациите на компанията за 2025 г.
Продуктите на БАСФ – от 6 до 12 пъти с по-малко остатъчни вещества в плодове и зеленчуци
Втора част
И още за навременната борба с плевелите
Свързани материали
Виж
За присвояване на поверена му за съхранение селскостопанска продукция
Управител на зърнобаза в Провадия е осъден на 8 години затвор
Водното съдържание в млечните продукти да не превишава 65%, предлага МЗХ
Европейска комисия
България и Румъния са заплашени от съд, че не пречистват отпадните води
Решения на Конституционния съд
КС с решение, свързано с включването на България в списъка за пране на пари
Държавна пара за грешки на администрацията
Държавата плати 6 500 евро обезщетение за бавна реституция на земя в Пловдивско
Търговски мерки
Съдът на ЕС се обяви против ценови таван при храните, въведен от Унгария
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини