Производители на оранжерийни домати от Благоевградско и Пернишко, които очакваха още на 16 октомври да получат обезщетенията си по подмярка COVID-1, изразяват силното си недоволство от забавянето на плащанията, припомняйки, че секторът с оранжерийната продукция продължава да е най-слабо подпомаганият и това личи от отношението на администрацията към тях.
Фондът пусна информация за зимните пръскания – до 30 октомври
При разговор с експерти от фонда една от градинарките разбрала, че проверките по нейното заявление не са приключили. Но на неин въпрос кога все пак да очаква парите си, от ведомството не могли да посочат крайна дата.
„Не стига, че през лятото нито една търговска верига не ни потърси, за да изкупува нашата продукция въпреки уверенията на земеделския министър Десислава Танева, че са дали нашите данни на търговците, а сега ни поставят в ситуация да сме на опашката, без дори да знаем кога ще ни преведат средствата”, посочи едната от производителките. Недоумявайки защо министърът продължава да обявява гръмко колко много пари се отпускат тази година в земеделието, пренебрегвайки факта, че земеделските производители от всички подсектори тази година са на ръба. Затова и диалогът с чиновниците е толкова изнервен, независимо с какви лаври администраторите се опитват да се кичат. Още повече, че за 5 декара за зеленчуци в оранжерии обезщетението е само 2 700 лева - да се чудиш как за такава дребна компенсация си длъжен да търпиш безкрайните размотавания от страна на чиновника.
От името на двете градинарки Синор.бг зададе същите въпроси на фонда, като от пресцентъра ни съобщиха, че на 16 ноември са преведени парите на всички земеделци, кандидатствали през директните плащания и държавните помощи. Единствено стопаните, които са кандидатствали през ПРСР, все още нямат одобрение за плащания, защото проверките още не са приключили. И двете ни читателки са кандидатствали през програмата за развитие на селските райони (ПРСР) и имат проекти по подмярка 6,1.
В същото време техни колеги с черешови градини, които също са кандидатствали по 6,1 на ПРСР, на 16 октомври са получили средствата си, затова те продължават да търсят отговори от фонда. Оттам ни отговориха, че е възможно някои земеделци да кандидатстват едновременно през ПРСР, директните плащания и държавните помощи. И понеже инспекциите при последните две са приключени, затова и техните обезщетения да преведени навреме, защото не се налагали допълнителните проверки на място.
В крайна сметка от фонда не дадоха точен срок за окончателно превеждане на парите през ПРСР, които се бавят, но ни увериха, че се "работи на пълни обороти". Така че, уважаеми фермери, поемете си дълбоко дъх и се въоръжете с търпение, за да чакате. Въпреки че банките не чакат, когато пресрочите плащанията си!
Екатерина Стоилова