Европейската комисия реши да удължи и разшири обхвата на Временната рамка за държавната помощ, приета на 19 март 2020 г., за да се подкрепи икономиката в контекста на разпространението на коронавируса, съобщиха от пресцентъра на ЕК. Всички раздели ще действат още шест месеца до 30 юни 2021 г., а разделът, чрез който се дава възможност за подпомагане на рекапитализацията, се удължава с три месеца до 30 септември 2021 г. Ще припомним, че при първия вариант той трябваше да се прилага до юни 2020 г.
С това решение се дава възможност на държавите членки да подкрепят предприятията в резултат от кризата, предизвикана от коронавируса - особено в случаите, при които до момента необходимостта или възможността за използване на Временната рамка не са се реализирали напълно, като същевременно се защитават еднаквите условия на конкуренция.
С днешното изменение се въвежда и нова мярка, за да се даде възможност на държавите членки да подкрепят дружествата, изправени пред спад на оборота си от най-малко 30% през допустимия период в сравнение със същия период на 2019 г. поради пандемията от коронавирус. Чрез подкрепата ще се поемат част от фиксираните разходи на бенефициентите, които не са покрити от техните приходи - в максимален размер от 3 милиона евро на предприятие.
Комисията адаптира и условията за мерките за рекапитализация съгласно Временната рамка, по-специално условията за излизане на държавата от рекапитализацията на предприятия, в които държавата е била акционер преди нея. Изменението позволява на държавата да се оттегли от собствения капитал на такива предприятия чрез независима оценка, като същевременно възстанови предишното си дялово участие и запази предпазните мерки за поддържане на ефективна конкуренция на единния пазар.
Като се има предвид продължаващата обща липса на достатъчен частен капацитет за покриване на всички икономически оправдани рискове за износа към държавите от списъка на държавите с продаваеми рискове, в изменението се предвижда удължаване до 30 юни 2021 г. на временното изваждане на всички държави от списъка на държавите с „продаваеми рискове“ съгласно съобщението относно застраховането на краткосрочни експортни кредити.