През тази година производството на лешници в Турция ще намалее с 8% - до 550 хил. тона, прогнозират от Службата за селското стопанство в чужбина към министерството на земеделието на САЩ. Спадът в производството се свързва най-вече с неблагоприятните метеорологични условия в страната. В началото на годината фермерите съобщаваха за недостатъчни количества валежи и проблеми с вредителите, които през тази година бяха повече от обичайните. В периода на цъфтеж и опрашване времето бе изключително благоприятно, тъй като нямаше особени застудявания или градушки.
Основните проблеми обаче започнаха през втората половина на август, когато в провинция Орду, където е съсредоточено основното производство на лешници в Турция, както и в някои съседни провинции се изляха проливни дъждове. Освен преките загуби от валежите реколтата пострада и от това, че няколко партиди бяха буквално отнесени в морето от наводнения.
От турското министерство на селското стопанство и горските ресурси обявиха доста по-висока прогноза за реколтата от лешници в страната, достигаща до 665 хил. тона. Много от браншовите асоциации обаче вече изразиха съмненията си относно посоченото число.
Изглежда търговските данни също потвърждават оценките за по-слаба реколта, тъй като през първия месец от новия селскостопански сезон, започнал на 1 септември, Турция е изнесла с близо 27% по-малко лешници, отколкото през същия месец на миналата година – общо 33 471 тона, обявиха от Съюза на износителите на лешници и продукти от преработката им от Черноморския регион, цитирани от „Анадолската агенция”. В стойностно изражение спадът е по-скромен – с близо 22% до 229,25 млн. долара. Общо 41% от цялото изнесено количество са преработените продукти, като приходите от тях достигат 90,5 млн. долара, а останалите са сурови лешници.
Основен клиент за турските лешници продължава да бъде Европейският съюз с дял от 77,5% от целия износ. Турция си остава най-големият износител на лешници в света, като през миналия сезон е доставила на външните пазари 343 хил. тона на обща стойност 2,3 млрд. долара.
За всички останали основни видове ядки обаче анализаторите на Службата за селското стопанство в чужбина към американското министерство очакват ръст на производството в Турция през тази година. При орехите например те прогнозират увеличение с 3% до 67 хил. тона заради по-благоприятните за отглеждането им метеорологични условия и програмите за държавна подкрепа. Турция обаче ще остане зависима от вноса на орехи, като количествата през новия сезон се очаква да се стабилизират на ниво от 83 хил. тона.
Реколтата от бадеми се предвижда да нарасне с 10% до 16,5 хил. тона, като същото количество се очаква да бъде внесено в Турция при незначителен спад спрямо миналия сезон.
Оценката на американската служба за реколтата от шам-фъстък в Турция през тази година достига рекордните 250 хил. тона - отново заради благоприятните метеорологични условия и периодичността на плододаването, тъй като през миналата година производството бе доста слабо. Затова и вътрешните цени се повишиха, като шам-фъстъкът стана по-евтин от беления лешник.