Начало » Новини » Страната
29.09.2020 г.

Кредитният фонд по ПРСР 2014-2020 е с бюджет от 20 милиона евро

Кредитният фонд по ПРСР 2014-2020 е с бюджет от 20 милиона евро

Към момента предстои процедура за избор на банки – посредници, след което избраните такива ще могат да издават кредити. Кредитният фонд по ПРСР е факт става ясно от отговор на министър Десислава Танева на въпрос от депутата Светла Бъчварова относно шестото изменение на Програмата за развитие на селските райони (2014-2020 г.), по време на последния парламентарен контрол.

От отговора на Танева става ясно, че през 2018 г. е извършена предварителна оценка на финансовите инструменти по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. Анализът, извършен в рамките на предварителната оценка, според министерството показва, че с оглед спецификите на сектора нуждата от подкрепа при достъпа до външно финансиране, възможностите на финансовите институции и реализираните до момента финансови инструменти както в България, така и в други страни-членки, най-подходящ за прилагане финансов продукт би бил заемът „Споделяне на риска“ с две възможности:

- кредит за съфинансиране на бенефициент на проект, финансиран с безвъзмездна финансова помощ от Програмата за земеделски и неземеделски инвестиции в селски райони, включително инвестиции, финансирани по програма ЛИДЕР;

- самостоятелен кредит, отпускан на кандидати, отговарящи на условията за допустимост по подмерки 4.1, 4.2 и 6.4 по Програмата, но не задължително да са бенефициенти по ПРСР.

В стратегията към ПРСР 2014-2020 е записано, че мярка 17 „Управление на риска“, чрез която е планирано да се подпомагат финансови вноски във взаимоспомагателни фондове за неблагоприятни климатични явления, болести по животните и растенията, нашествия на вредители и екологични инциденти ще започне да се прилага след извършване на анализ на ползите, разходите и приложимостта. Към средата на 2019 г. мярката не е разписана в Програмата, като дори индикативният бюджет от 36,7 млн. евро е временно прикрепен към бюджета на други мерки от Програмата.

Във връзка с напредналия етап, в който се намира прилагането на Програмата (през 2019 г.), Управляващият орган, без да се отказва изцяло от възможността за стартиране в бъдеще на подобен фонд, е решил, че към настоящия момент е по-целесъобразно да се пренасочат средства, за да стартира бързо кредитния фонд, и предложи сумата (от 36,7 млн. евро) да бъде пренасочена към други мерки, включително и за капитализирането на нов финансов инструмент, разработен с цел да адресира някои от специфичните предизвикателства при използването на финансови инструменти в сектор „Земеделие“, предимно свързани с достъпа до финансиране, и особено с високите лихвени нива (предлагайки кредити с по-ниски лихви от установените) и относително ограничената склонност на търговските банки да поемат риска за инвестиции в сектора. Според министър Танева кредитният фонд ще осигури нисколихвени заеми в две направления – такива, които ще бъдат предоставени на допустими крайни получатели като съфинасиране към безвъзмездна финансова помощ (до 50% средства от ПРСР), и самостоятелни заеми (до 70% средства от ПРСР).

Средствата за финансирането на кредитния фонд в размер на 20 млн. евро публични средства, са осигурени именно от предвидения индикативен ресурс за нестартиралата мярка 17 („Управление на риска“).

В тази връзка, Управляващият орган на Програмата действително разчита кредитите, предоставяни по този начин да осигурят необходимото финансиране на широк кръг земеделски производители и преработватели или поне да го подобрят.

Финансовият инструмент е въведен в Програмата с шестото изменение и е приет от службите на ЕК на 27.04.2020 г., с Решение C(2020) 2796, което се явява най-обхватното до момента, включително като преразпределение на средства, и е широко дискутирано от всички заинтересовани страни преди изпращането му за разглеждане, и по време на преговорния процес.

След одобрението на шестото изменение (на ПРСР 2014-2020), в спешен порядък бе задействана административната процедура по разписване и съгласуване на финансовото споразумение между Фонда на фондовете и министерството.

Към началото на м. септември 2020 г. кредитният фонд по ПРСР 2014-2020 е факт. Към момента предстои процедура за избор на банки – посредници, след което избраните такива ще могат да издават кредити.

Кредитният фонд по ПРСР 2014-2020 е с бюджет от 20 милиона евро
11657
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Броени дни преди изборите
Докторантът Десислава Бонева ще съветва агроминистъра в остатъка от неговия мандат
Танева продължава да настоява за висока обвързана подкрепа и запазване на преходната национална помощ
Парламентарен контрол
100 милиона за компенсиране щетите от Ковид 19 на земеделските производители
Десислава Танева коментира, че документът ще се отрази негативно на пчеларите в България
България иска по-висок процент обвързана подкрепа в новата ОСП
Порожанов си тръгвал заради оставената на работа заместник-директорка на ДФЗ
Връщат Десислава Танева на бял кон в земеделското министерство
Десислава Танева: България ще бъде вратата за селскостопанските продукти за Китай за страните от Централна и Източна Европа
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини