Начало » Новини » Света
28.09.2020 г.

България подкрепя един режим на разходване на средства по инструмента за възстановяване

В декларация за обща позиция с Вишеградската група по преговорния процес за ОСП
България подкрепя един режим на разходване на средства по инструмента за възстановяване

Снимка: МЗХГ

За България в хода на преговорния процес въпросът за задължителността на екосхемите остава основен политически елемент от общото споразумение, заяви министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева на среща на министрите на земеделието на страните от Вишеградската група, която се проведе в полския град Познан, цитирана от Дирекция „Връзки с обществеността и протокол“ в оглавяваното от нея ведомство. „Разглеждаме го в неделима цялост с въпроса за продължаването на Националната преходна помощ (НПП) и обвързаната подкрепа. Настояваме НПП да бъде с нова референтна година 2018. Относно обвързаната подкрепа предлагаме стойностите ѝ да се запазят поне на досегашните нива или да се увеличат", каза Танева

Тя заяви, че подкрепяме предложението на германското председателство по отношение на гъвкавостта при прилагане на екосхемите, така че да има минимален риск от загуба на средства. „В този смисъл предлагаме принципът на прилагане на настоящите зелени плащания да продължи да действа, а именно ставката да е в пряка зависимост между бюджет и допустими площи в конкретната година“, посочи българският министър. Така ще осигурим запазване на бюджета и изпълнение на важни цели като стимулиране на младите в сектора, подкрепа за малките и средните стопанства, обоснова се тя.

По думите ѝ много важен детайл в „Зелената архитектура“ е мястото на дребните фермери и малките стопанства, които винаги са в по-затруднено положение. „Принципната позиция на страната ни винаги е била за изключване на дребните земеделски стопани от контрола на условността, т.е. изискванията за кръстосано съответствие”, припомни Танева. Тя подчерта и важността на още два компонента, които засягат дребните фермери у нас. Това са максималният задължителен процент, насочен за  екологични площи, да не бъде повече от 5%, както и да има възможност да се запази изключването на фермите до 15 хектара.  „Важно е да запазим възможността за изключване на фермерите с до 10 хектара обработваема земя от обхвата на Стандарт №8. Той продължава логиката на диверсификацията на зелените изисквания“, изтъкна министърът.

По отношение на това какви решения следва да се приемат за елиминиране на риска от загуба на средства в преходния период, както и при прилагане на механизма за възстановяване “Следващо поколение ЕС”, България подкрепя предложението изразходването на средства от инструмента за възстановяване да става по правилата на един режим за разходване. Така не се създава излишна административна тежест, обясни тя. „Необходимо е средствата от инструмента за възстановяване да се получат най- скоро. Ние ще подкрепим декларацията, която е подготвена от полското председателство на Вишеградската група. Тя е добра основа за постигане на компромис в съвета по общия подход през идния месец. Надявам се, че всички заедно ще бъдем много кооперативни в идващите дни и седмици, за да се поздравим с постигането на един добър баланс и сигурност в полза на всички фермери“, пожела Танева.

По въпроса за внедряването на прецизно земеделие и използването на нови технологии тя посочи, че това би довело до намаляване на употребата на химични пестициди и торове в селското стопанство. Министърът обясни, че един от методите за това е интегрираното управление на вредителите, както и използването на алтернативни подходи за защита на растенията. Те ще спомогнат за намаляване на необходимостта от използване на големи количества продукти за растителна защита. „Следва да имаме предвид, че редуцирането на  употребата на химични пестициди и торове и замяната им с алтернативни методи е един дългосрочен процес, който трябва да бъде икономически и научнообоснован. В момента той не е толкова лесен, затова трябва да работим за адаптиране на законодателната рамка, така че да бъде значително облекчен и по-бърз“, убедена е Танева.

България подкрепя един режим на разходване на средства по инструмента за възстановяване
9884
 

Последни материали
Виж
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Свързани материали
Виж
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Европейският млечен борд приветства предпазливо представената от ЕК „Визия за земеделието и храните“
Изтекли данни от проекта за визията за ОСП след 2028 г.
Директните плащания остават, фермерите – с голяма свобода за избор на екосхемите
Изслушване в парламента
Фермерите ще влагат 1,5 на сто от субсидиите си в бъдещия взаимоспомагателен фонд за кризи
Втора част на интервюто
Жекова: Субсидиите за стопанство в ЕС трудно ще осигурят сегашната доходност за фермерите
В борда на този съвет ще участват 30 организации
Начало на 5-годишната дейност на Европейския съвет по земеделие и храни
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини