Начало » Новини » Света

По 100 географски означения от ЕС и Китай получиха взаимна защита

Предстои разширяване на спсъка с още по 75 традиционни продукта
Синор.БГ / 15.09.2020 г.
По 100 географски означения от ЕС и Китай получиха взаимна защита

Европейският съюз и Китай обявиха, че са подписали споразумение за взаимна защита на своите пазари на 100 географски означения от всяка от двете страни, обявиха от Европейската комисия. „ЕС и Китай подписаха двустранно споразумение за защита на 100 европейски и 100 китайски географски означения съответно в Китай и ЕС, за да противодействат на незаконното им използване или на фалшифициране на продуктите. Споразумението, преговорите за което приключиха през ноември 2019 г., трябва да донесе взаимни търговски изгоди и да предостави на потребителите гарантирана качествена продукция от двете страни”, се посочва в документа.

В Китай ще бъдат защитени означения като „шампанско”, „ирландско уиски”, „полска водка”, „пармска шунка”, „гръцко сирене фета” и други. В китайския списък са включени традиционни продукти като соевата паста от окръг Писян на провинция Съчуан, белият чай от окръг Андзи на провинция Джъдзян, оризът от град Пандзин в провинция Ляонин и джинджифилът от град Андзю в провинция Шандун.

Споразумението предвижда списъкът с означенията да бъде разширен до 175 за всяка от двете подписали го страни.

ЕС активно развива и налага системата от географски означения за защита срещу имитирането на селскостопански продукти, произвеждана в историческите региони на държавите-членки на общността. Брюксел работи усърдно за нейното признаване в целия свят, тъй като по този начин ще бъде елиминирана възможността за законното производство извън ЕС на продукти с имена, превърнали се вече в нарицателни и защитени от системата. Най-показателният пример за подобен продукт е шампанското, произвеждано по строго определен комплекс от правила във френската област Шампан.

По 100 географски означения от ЕС и Китай получиха взаимна защита
9115
 

Последни материали
Виж
Решения на МС
Кабинетът улеснява достъпа до напояване с промени в Закона за водите
Грижи през есента
Компост или оборски тор – възможности за избор
На работа от 5 януари
Заради еврото 31 декември и 2 януари ще са почивни
25 хил. ще бъдат заличени
Швейцария ще намали броя на кравите заради митата на САЩ
Новият Tow and Blow 650i – мобилна защита от слана, вече достъпна на българския пазар
Рестарт на спора за ваксинация
Депутат потърси отговори на 12 въпроса за шарката по овце
Свързани материали
Виж
В проектобюджета да се заложат 59 милиона евро
В земеделието са в протестна готовност с искане за по-високи заплати през 2026 година
Унгария : „Култивираното месо застрашава европейската култура и традициите в земеделието“
Натрупаната инфлация за 5 г. е 41,5 на сто
Годишната инфлация стигна 5,3%, месечната е 0,9 на сто
Сладко от кестени и ориз от Ипсала вече са с географска защита в ЕС
Заседание в Брюксел
ОСП след 2027 г. и рибарството догодина обсъждат земеделските министри в ЕС днес
Доналд Тръмп премахна въведените по рано мита за над 200 селскостопански стоки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини