Начало » Новини » Страната
10.09.2020 г.

Мащабни дейности за опазване на горите от климатичните промени

Програма LIFE
Мащабни дейности за опазване на горите от климатичните промени

Снимка: ЮЗДП

От началото на септември в Югозападна България е започнало изпълнението на 7-годишен международен проект за приспособяване на горите към климатичните промени. Наименованието на проекта е „Природосъобразно горско стопанство – мултифункционални решения за променящите се гори и общности“ и е финансиран от програма на LIFE „Действия по климата“ на Европейската комисия, като ключово участие в него има Югозападното държавно предприятие.

Общият бюджет на дейностите, които ще изпълнява ЮЗДП през следващите 7 години, са за близо 2 милиона лева, като над 55% от тях се осигуряват от ЕК.

Партньори на ЮЗДП са Световният фонд за дивата природа (WWF), Чешкият университет в Прага за природни науки, Словенското държавно горско предприятие и унгарската Национална асоциация на частните горовладелци, съобщиха от пресцентъра на предприятието.

Изпълнението на проекта е важно за местните общности в региона, тъй като с повишаване устойчивостта на горите към климатичните промени ще се гарантира запазване на изключително важните им стопански, водоохранни и рекреационни функции.

Най-уязвими към засушаването на климата и зачестяващите природни нарушения са иглолистните култури, към които ще са насочени усилията на ЮЗДП.

В рамките на проекта ще бъдат реализирани пилотно 3 основни мерки за адаптация на горите към климатичните промени. Те бяха изведени като препоръки през 2019 г. при изпълнението на проект на Сдружение „Балканка-2009“- гр. Благоевград на тема: „Адаптиране управлението на горите в ЮЗДП към климатичните промени“, финансиран от Националния доверителен екофонд.

Първата мярка включва разработването на система за месечен мониторинг на процесите в горите на ЮЗДП чрез сателитни данни, което да позволи бърза реакция за ограничаване на щетите върху горите и биоразнообразието в резултат на повреди от биотични и абиотични фактори.

Втората мярка е насочена към създаване на семепроизводствени градини от сухоустойчиви дървесни видове и тестови залесявания в най-южните части на предприятието - Гоце Делчев, Сандански и Петрич. Целта е да бъдат открити най-подходящите видове за повишаване устойчивостта на горите в най-уязвимите територии към променящите се климатични условия.

Като част от третата мярка се предвижда покупка на модерна техника и тестово прилагане на различни методи за бърза и рентабилна трансформация на иглолистните култури в по-устойчиви насаждения. Тя ще бъде приложена в ДЛС „Витошко-Студена” и в горските стопанства в Радомир, Невестино и Кюстендил.

Мащабни дейности за опазване на горите от климатичните промени
8152
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Близо 1200 дка стари букови и крайречни гори до Златица и Харманли
По предложение на WWF са обявени две нови защитени територии
Гори в Сандански и Струмяни ще се ползват безвъзмездно за археологически проучвания
Адвокатско разследване
До всички засегнати горовладелски кооперации в област Смолян
Намерени са и 30 кубика дърва за огрев без документи за произход
Откриха незаконна сеч на 219 дървета в Пазарджишко
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
За 2025 година
МЗХ обсъжда със синдитаките колективния трудов договор в сектор „Гори“
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини