В разгара на жътвата на царевица земеделците в Добруджа са попарени от добивите, които получават заради безводието. А поради 100 процента пропадналите площи в областните служби се очакват стотици заявления за компенсиране на щетите. Това съобщи за Синор.бг Костадин Костадинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Само в Добричко стопаните не очакват реколта върху 20-30 на сто от площите. Добивите в различните райони варират от 50 до 300 килограма от декар. И това съвсем обезсърчи стопаните, които тази година отчитат срив в реколтата и на останалите култури.
Балансът очевидно ще се попълва от зърнопроизводителите от Северозападна и Северна Централна България, където дъждовете бяха благоприятни за реколтата.
Костадинов за рентите тази година
В анализа за юли на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA) обаче прогнозите не са песимистични. Икономистите цитират предвижданията на JRC-Mars, според които добивът в страната ще бъде над 722 кг от дка, или 7,22 т/ха, което е с 1,5% повече от миналогодишните количества. Предвижданията на САРА са за добив около 700 кг от дка, или 7 т/ха. Реколтата от царевица в страната според центъра ще бъде 4-4,1 млн.т., или с около 2% над реколтата от 2019 г.
В световен план прогнозите на американската агенция USDA са рекордни добиви от царевица и слънчоглед тази година. По отношение на царевицата реколтата се очаква да достигне 1,17 млрд.т., а при слънчогледа - 56 млн.т.
Рекордно ще е и производството на соя в световен план – 370 млн.т. Русия се очаква да произведе с 1,3 млн.т. по-малко слънчоглед, а Украйна с 1 млн.т. повече.