Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
20.08.2020 г.

Винарският сектор изплува от кризата с необичаен износ в Европа и Азия

Има и добри новини
Винарският сектор изплува от кризата с необичаен износ в Европа и Азия

sinor

За разлика от повечето сектори от преработвателната индустрия в годината на COVID-19 винарският очевидно се държи над водата, благодарение основно на инерцията в износа, набрана от последните две години. Това е съобщено при днешната среща на изпълнителния директор на на Агенцията по лозата и виното Красимир Коев с председателя на Националната лозаро-винарска камара Йордан Чорбаджийски и други представители на бранша, проведена в Поморие, съобщи за Синор.бг шефът на агенцията. Срещата е в рамките на посещение на зам. министъра на земеделието Лозана Василева с представители на винарския бранш.

„Някои от българските винарни изби отчитат до 100% ръст в износа на вино зад граница спрямо полугодието на 2019 г., което е безспорен успех за нашето качество”, посочи в интервю за Синор.бг Йордан Чорбаджийски. Освен за САЩ и Китай увеличение тази година има и в експорта за Великобритания, което е изключително добра новина след загубата на този пазар преди десетина години.

Отчита се ръст и по отношение на ценовия клас, в който българските вина намират пазари зад граница. В различните държави експортът се  реализира на цени от 1,25 до 6 евро за литър, обясни още председателят на камарата.

„За щастие, спадналото вътрешно потребление не засегна големите винарски компании и от началото на годината те реализират добри обороти”, посочи още Чорбаджийски. Въпреки спадналите доходи оборотите в потреблението не са намалели, просто клиентите са се ориентирали повече към по-ниския клас вина. Увеличение има и в потреблението на биг беговите опаковки.

Заради кризата с корона вируса обаче най-тежко са ударени малките винарни, които зареждат ресторантьорския бранш . Покрай срива в туристическия бизнес при някои изби оборотите са намалели с 80%.

Добрата новина е, че камарата поддържа изключително добра комуникация с министерството на земеделието и агенцията по лозата и виното, в резултат на което са предвидени обезщетения при спад в доходите както по линия на мярката COVID-19, така и с помощта де минимис. При COVID-19 лозарите ще получат по 30 лева на дка, а по де минимис – по 25 лв. на дка и до 25 хил. евро на получател.

Една от помощите тази година

По отношение на брането на зелено малцина винарни са се възползвали от тази компенсаторна помощ, тъй като тя беше организирана значително късно, когато българските производители вече бяха извършили основните си разходи по отглеждането на лозята, обясни още председателят на камарата.

Винарският сектор изплува от кризата с необичаен износ в Европа и Азия
13321
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
От днес е отворен приемът за „Инвестиции в лозаро-винарския сектор“ и „Инвестиции в екологични съоръжения“
Наздраве!
В Сърбия варят около 50 милиона литра ракия годишно, предимно сливова
Кои сортове грозде създават най-доброто червено вино?
През декември се отварят два приема за популяризиране на българските вина
Сухо ябълково вино
Пловдив празнува Международния ден на мавруда
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини