За разлика от повечето сектори от преработвателната индустрия в годината на COVID-19 винарският очевидно се държи над водата, благодарение основно на инерцията в износа, набрана от последните две години. Това е съобщено при днешната среща на изпълнителния директор на на Агенцията по лозата и виното Красимир Коев с председателя на Националната лозаро-винарска камара Йордан Чорбаджийски и други представители на бранша, проведена в Поморие, съобщи за Синор.бг шефът на агенцията. Срещата е в рамките на посещение на зам. министъра на земеделието Лозана Василева с представители на винарския бранш.
„Някои от българските винарни изби отчитат до 100% ръст в износа на вино зад граница спрямо полугодието на 2019 г., което е безспорен успех за нашето качество”, посочи в интервю за Синор.бг Йордан Чорбаджийски. Освен за САЩ и Китай увеличение тази година има и в експорта за Великобритания, което е изключително добра новина след загубата на този пазар преди десетина години.
Отчита се ръст и по отношение на ценовия клас, в който българските вина намират пазари зад граница. В различните държави експортът се реализира на цени от 1,25 до 6 евро за литър, обясни още председателят на камарата.
„За щастие, спадналото вътрешно потребление не засегна големите винарски компании и от началото на годината те реализират добри обороти”, посочи още Чорбаджийски. Въпреки спадналите доходи оборотите в потреблението не са намалели, просто клиентите са се ориентирали повече към по-ниския клас вина. Увеличение има и в потреблението на биг беговите опаковки.
Заради кризата с корона вируса обаче най-тежко са ударени малките винарни, които зареждат ресторантьорския бранш . Покрай срива в туристическия бизнес при някои изби оборотите са намалели с 80%.
Добрата новина е, че камарата поддържа изключително добра комуникация с министерството на земеделието и агенцията по лозата и виното, в резултат на което са предвидени обезщетения при спад в доходите както по линия на мярката COVID-19, така и с помощта де минимис. При COVID-19 лозарите ще получат по 30 лева на дка, а по де минимис – по 25 лв. на дка и до 25 хил. евро на получател.
По отношение на брането на зелено малцина винарни са се възползвали от тази компенсаторна помощ, тъй като тя беше организирана значително късно, когато българските производители вече бяха извършили основните си разходи по отглеждането на лозята, обясни още председателят на камарата.