Странните диспропорции в търговията с пресни зеленчуци в България и в останалите държави-членки на Европейския съюз ще продължат и през 2020 година, независимо че проблемите с коронавируса COVID-19 се отрази по един и същи начин върху спада на потреблението. Този извод се налага от сравнителния анализ, направен през юли от Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA).
По оперативни данни на агроминистерството, производството на домати от открити площи тази година е с 81% по малко, отколкото през 2019 г. Тези данни са предварителни и занижени, защото през миналата година по това време се отчиташе спад с около 44% спрямо 2018 г., но това не беше крайният резултат.
Според икономистите от САРА производството на домати през 2020 г. няма да падне по нивата от предишната година, напротив – прогнозата е за ръст от 2%, като окончателно реколтата ще достигне 148 хил.т.
По отношение на краставиците прогнозата на САРА за юли 2020 година, сочи, че поризводството щех бъде 74 хил.т, като тук се отчитат най-малките вариации в производството заради високия процент на оранжерийното производство. През 2019 г. полското производство на краставици нараства чувствително до 31 хил.т., като през 2017 и 2018 г. бе 14-15 хил.т, докато от 2012 г. падна до под 10 хил.т., припомнят от центъра.
До този момент цените на доматите на дребно и едро през това лято са близки до тези от 2019 г., когато бяха отчетени най-високите нива за последните 5 години. Изкупните цени при доматите за първите 6 месеца на годината се очаква да бъдат с 15% по-високи от миналогодишните.
САРА очаква средните цени на доматите на дребно в края на годината да бъдат 2,55 лв/кг – 4% над тези за периода 2015-2019 г, при пипера да достигнат 2,30 лв/кг – 8% над тези за последните 5 години, а при краставиците да варират около 2,75 лв/кг – 3% над нивата за предходните 5 години.
Оперативната оценки за производството на пипер на агроминистерството на открито към края на юли са за спад от 49 на сто. Окончателните данни за реколтата от 2019 г. показаха, че е отбелязан почти 20% ръст в производство в сравнение с 2018 година. Текущите оценки за производството на пипер е то да се свие с около 5% в сравнение с предходната 2019 г., слизайки до 59 хил.т.
Пиперът е сред 3 култури с най-големи колебания на производството, които възлизат на около 15% през отделните години. Причината е доминацията на производството на открити площи.
Но нека сравним пазара на пресни зеленчуци с този в държавите от ЕК, където общото производство на домати за прясна консумация в съюза се очаква да падне с 2% на годишна база, до 6,5 млн.т. А Испания, която е най-големият производител в Общността, се очаква да свие производството си с 7%, дължащо се на ефектите от коронавируса и опасенията за реализация на продукцията от затварянето на хорека канала и неизвестностите с работната сила..
След като от началото на годината цените на едро на домати в ЕС бяха с 12% по-високи от средните за последните 5 години, през юни-юли те вече са около средните. По данни на DG Agri през м.юни те са 0,70 евро/кг (+4% над 5 годишните средни), а за м.юли 0,72 евро/кг (+3%).
Цените в следващите месеци ще останат близки до 5 годишните средни, а заради конкурентния натиск от Мароко и Турция могат и да поевтинеят допълнително.
През юли цените на сладкия пипер в ЕС отбелязаха найголямото си намаление от началото на годината. Цените на едро в Испания са около 1,00 евро/кг, което е с 9% надолу от месец по-рано. Цените на едро на сладкия пипер в Турция вече са около 0,59 US$/кг, докато в Гърция предлагането на едро е на 0,57 евро/кг. Въпреки понижението тези цени остават относително по-високи отколкото през миналата година, когато предлагането от Турция е било на 0,33 US$/кг.
Цените на едро на краставици през юли започват да се покачват, след като през последните 2-3 месеца вървяха надолу по данни на търговските сайтове. В Испания и Холандия, цените са между 0,80-0,85 евро/кг - около 29% нагоре за месец. Според експертите от САРА цените се очаква да се покачват, което ще се пренесе по целия европейски пазар.