Това със сигурност е най-трудната жътва и реколта, най-тежкото положение от много години насам, заяви в интервю за БНТ министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева. „Сушата направи така, че в житницата на България по оперативни данни на областни дирекции „Земеделие” в област Дорчи жътвата в момента се движи се движи в границите на 71% по-нисък добив от миналогодишния. В другите области от Източна България средният процент по-нисък добив се движи между 45% и 53%. Това са областите Силистра, Варна, Бургас, Сливен и частично Ямбол. Те са в най-тежката ситуация за прибиране на пшеницата”, съобщи Танева.
В момента по оперативни данни на областните дирекции „Земеделие” сме на 55% от прибиране на пшеницата, добави тя. „Средното намаление на очаквания общ добив спрямо миналата година е около 25%”, посочи министърът.
Според нея сушата и несъобразената с нея агротехника в някои райони са довели до тези показатели основно в Източна България. „В някои райони, които не са зърнопроизводителни по принцип, имаме по-високи добиви”, изтъкна Танева.
Тя бе категорична, че за повишаване на цената на хляба няма никакви основания. „Дори реколтата от пшеница да е между 4,6 и 4,9 млн. тона, ще имаме възможност да изнесем над 3 млн. тона, тъй като вътрешното потребление, включително за фураж, е около 1,6 млн. тона”, аргументира се министърът. Освен това през настоящия селскостопански сезон, започнал на 1 юли, се очаква силна реколта от пшеница в световен мащаб и в Черноморския басейн, която ще държи международните цени ниски, подчерта тя. Въпреки спада на производството на зърнени култури в Европейския съюз оценките са за износ от 25 млн. тона, отбеляза Танева.