Начало » Пазари » Зърно
24.06.2020 г.

Сривът при пшеницата това лято е и като количество, и като качество

Първи прогнози след жътвата
Сривът при пшеницата това лято е и като количество, и като качество

sinor

Седмица след началото на жътвата в Южна България фермерите отчитат спад в реколтата от ечемик, като средните добиви се движат около 450 килограма от декар, съобщи за Синор.бг Людмил Работов, зам. председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ). Ще припомним, че средно за страната през миналата година от декар бяха прибирани по 488 кг ечемик, така че при тази зърнена култура проблемите не са особено големи.

Доста по-различно обаче е състоянието с пшеницата, чиято жътва започна буквално преди дни. За разлика от Добруджа и други райони в Северна България, където сушата унищожи тотално есенниците, в Южна България - около Пловдив и Пазраджик, паднаха сравнително добри дъждове, затова и сериозни поражения върху реколтата не се наблюдават. „Преди да приключи жътвата, колегите не се ангажират с прогнози, но на този етап очакванията им са за намаление на добивите средно между 5 и 15% спрямо 2019 г., като за качеството все още е рано да се каже”, посочи още Работов.

Доста по-тревожни в прогнозите си обаче са зърнопроизводителите в северните райони от страната, където продължителната суша засегна пшеницата при братенето й тази пролет, посочиха фермери от Свищовско. Затова и очакванията на стопаните в Плевенско, Русенско, Монтанско и Видинско са за най-малко 20 на сто по-малки добиви от пшеница спрямо миналата година. Огромен проблем се очертава според тях и с качеството, тъй като хектолитровото число на зърното е доста под нормите дори на фуражното зърно.

На места хектолитровото число на хлебната пшеница е паднало до 55-58, при нормални показания от 72. Слабото качество според стопаните ще се окаже по-големият проблем, защото ще намали възможностите за експорт. А и цените ще са доста под очакваното.

На този етап в Южна България стопаните биха могли да разчитат на доходи от рапицата, чиято жътва започна преди ден. Дано обаче дъждовете не попречат на жътвата на тази култура.

Състоянието в Добруджа

Алтернативна култура в Пловдивско и Старозагорско, на която стопаните тази година разчитат, е и грахът. Но в южните райони от страната посевите пострадаха от алтернария, която се разви заради влажното време. „Жътвата на граха вече започна, но добивите са по-слаби от миналата година”, посочи още Людмил Работов. Ако миналата година средно от декар са прибирани по 280 килограма протеинова култура, сега се жънат между 150 и 200 кг. от дка.

Обикновено, когато есенниците са зле, фермерите компенсират загубите си с пролетните култури, но това зависи изцяло от природата. Въпреки че остават два месеца до жътвата на слънчогледа и царевицата, на този етап в Северна България посевите се развиват добре и ако няма проблеми с лятно засушаване, фермерите биха компенсирали загубите си от пшеницата, кментираха стопани от Плевенско.

В Южна България на този етап пролетните култури също се развиват добре, но в Чирпанско и други части от региона слънчогледовите ниви са нападнати от системна мана, което ще се отрази и на добивите, посочи още Людмил Работов.

Сривът при пшеницата това лято е и като количество, и като качество
30511
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Не подценявайте житните мухи – сем. Itonididae (Cecidomydae) и Anthomylidae
Първата по рода си среща за млади фермери в България
Чрез иновации БАСФ планира до 2030 г. дигитализация върху 4 млрд. декара и 30% спад на вредните емисии
Йордания пак отмени търга за внос на хлебна пшеница
Алжир е закупил малка част от планираните количества фуражна царевица
Не подценявайте житните мухи – продължение
Остават неожънати малко над 6000 декара с царевица
В Добричко вече засяха над милион декара с пшеница
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини