Земеделски производители, които наемат безработни под 24 години, над петдесетгодишни или необразовани хора, могат до първи юли тази година да кандидатстват в бюрата по труда за държавна помощ, която покрива половината от заплатата и осигуровките на наетите. Помощта е разписана в Закона за насърчаване на заетостта, като целта е да насърчи работодатели, които наемат безработни на непълно работно време или които осигуряват заетост за срок от 3 до 12 месеца.
Финансовият стимул, който се предоставя на работодателя, е в размер на 50 на сто от възнаграждението от 460 лв. плюс допълнителни възнаграждения по минималните размери съгласно Кодекса на труда, осигуровките за сметка на работодателя за фондовете “Пенсии”, “ТЗПБ” и “ОЗМ”, “ДЗПО” и “НЗОК” и “Безработица”, съобщиха от Агенцията по заетостта.
Не се възстановяват на работодателя възнаграждения за основен платен годишен отпуск по чл.155 или чл.319 от КТ и по чл.40 ал.5 от КСО.
Важният момент е да подадете документи до 7 дни от датата за набиране на документи, които обявяват бюрата по труда в региона.
Периодът на субсидиране е за не повече от 6 месеца. Основните изисквания са фермерът да разкрие работни места, на които през последните три месеца работодателят не е освобождавал работници и служители, наети на работни места за същите длъжности, на които се наемат безработните лица, и ги запази не по-малко от 12 месеца.
Трябва да сключи трудов договор с безработното лице за срок не по-малък от 12 месеца на непълно работно време;
На обявеното работно място може да назначи последователно повече от едно безработни лица, насочени от ДБТ. В случай, че не изпълни договора, той е длъжен да възстанови получените средства, съгласно договора с ДБТ.
Помощта се дава на фермери, които преди това са подали в бюрото по труда заявка по образец за свободни работни места плюс необходимите документи за ползване на насърчителната мярка. Кандидатурата се одобрява Съвет за сътрудничество, след което той сключва договор по утвърден образец с бюрото за предоставяне на средства от бюджета.;
Държавната помощ се отпуска от 2017 година, като за 2018 година по нея са кандидатствали и одобрени само 18 фермери, съобщиха за Синор.бг хора от бранша.
Дано заради COVID 19 тази статистика се промени, така че стопаните да имат стимул да канидатстват за този вид подпомагане.
Марка COVID-19, по която се преговаря с Брюксел
Помощта се дава на предприятия, които осъществяват стопанска дейност и разкриват работни места във всички сектори на икономиката, с изключение на свързаните с преработката и продажбата на селскостопански продукти или със закриването на неконкурентоспособни въглищни мини, както и осъществяващи износ към трети държави или държави членки или дейности, реализирани с условие за използване на местни за сметка на вносни стоки.