Начало » Новини » Страната
12.06.2020 г.

МЗХГ разработва облекчен прием по мярката за загуби от коронавируса

Предлага се компенсиране на разходите за противоепидемични мерки и на провалени продажби
МЗХГ разработва облекчен прием по мярката за загуби от коронавируса

Снимка: МЗХГ

Правим всичко възможно кандидатстването по хоризонталната мярка COVID-19 за земеделския сектор да е максимално облекчено, обяви министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева при посещение на розов масив в град Клисура, цитирана от дирекция „Връзки с обществеността и протокол“ в ръководеното от нея ведомство. Танева уточни, че на заседание на Комитета по наблюдение на Програмата за развитие на селските райони през периода 2014-2020 г., което ще се проведе в началото на юли, ще бъде предложено програмиране на мярка, която да бъде компенсаторна и бърза, за да могат средствата веднага да отидат при земеделците. Тя изтъкна, че един от най-засегнатите сектори до момента е именно производството и преработката на розов цвят, който трябва да бъде подкрепен. „Розопроизводителите ще могат да кандидатстват с уникалния регистрационен номер и с протокол от идентификацията на насажденията от маслодайна роза, издаден от общинските служби по земеделие“, обясни министърът на земеделието.

Танева представи и условията на компенсацията, която ще се предостави на производителите. „Ще предложим на Европейската комисия по мярката да компенсираме разходите на стопаните за противоепидемични мерки, както и за намалени доходи от затворени канали за реализация на продукцията. Предвижда се чрез мярката COVID-19 розопроизводителите да бъдат компенсирани и заради свиване на пазара. С тези допълнителни средства  ще  се покрие  значителна част от тази загуба”, съобщ тя.

Министърът уточни, че на 11 юни предложението на Българи за предоставяне на извънредна помощ на засегнатите сектори в рамкитена ПРСР бешегласувана и подкрепена с мнозинство в Комисията по земеделие в Европейския парламент. „Очакваме гласуване в пленарна зала на Европейския парламентдо 19-ти юни и до края на месеца да имаме окончателните изменения на ниво ЕС. Това е голям успех за България. Чрез тази възможност ще осигурим финансова помощ и подкрепа за секторите, които са в трудности в резултат на въздействието на пандемията“, убедена е тя.

При посещението Танева разговоря с розопроизводители и с председателя на Професионалната асоциация на розопроизводителите в България (ПАРБ)  Христо Николов. В срещата участие взе и изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол инж. Бистра Павловска.

Танева и Николов посетиха и розоварна в с. Търничени, община Павел Баня, където се срещнаха и разговаряха със заместник-председателя на управителния съвет на Българска Национална асоциация етерични масла, парфюмерия и козметика Филип Лисичаров. Представителите на двете браншови организации заявиха, че законът за маслодайната роза работи и благодарение на него нещата в сектора се подобряват. Те поискаха по-строг контрол в дестилериите и предложиха създаването на контролно звено на централно ниво, което да извършва проверки.

Към момента са подадени 2216 заявления за регистрация на розопроизводители и розопреработватели през кампания 2020г. в страната съгласно изискванията на закона, припомнят от МЗХГ. Най-много те са в общините Карлово, Казанлък, Стрелча, Брацигово, Пещера, Панагюрище, Мъглиж и Хисаря.

До момента комисиите са извършили идентификация на насажденията от маслодайна роза на 1 686 заявители – 76% от всички постъпили заявления за регистрация. Проверките на място са подробни и се извършват в присъствието на собственика на насажденията или на негов представител. Основната им цел е  да се установи видът на насажденията, колко от площите са засадени с Rosa damascena и колко с Rosa alba и да се запази качеството на българското масло, уточняват от МЗХГ.

МЗХГ разработва облекчен прием по мярката за загуби от коронавируса
9440
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
В министерството работели приоритетно и за утвърждаването на потенциала за износ на сектора
Розопроизводителите ще получат около 5 милиона лева по коронавирусната мярка
Фермерите трябва да получат средствата до 15 юни
ДФЗ е приел над 28 000 заявления по коронавирусната схема за помощ
С промени в регламента за Европейския фонд за морско дело и рибарство
ЕК подкрепя искането ни за прехвърляне за догодина на неусвоена квота за калкан
Срокът за повечето инструменти изтича на 30 юни
Премахват постепенно временната рамка за държавна помощ вследствие на коронавируса
Увеличението за 2022 година е с 50 на сто
Вдигат бюджета за държавни помощи за фермерите със 150 милиона лева
Поставянето на служителите под карантина накъсва веригите за доставки
Основни хранителни стоки изчезнаха от магазините в САЩ заради коронавируса
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини