На 10 юни от 18,30 часа риболовци и граждани ще излязат на протест пред Министерския съвет, за да изразят силното си недеволство от постоянно постъпващите сигнали за отровени реки и водоеми в цялата страна, съобщиха от Сдружение „Балканка”. Преди протеста, от 11 часа, организаторите ще обяснят мотива за бунта си на пресконференция в Българската телеграфна агенция БТА.
„През последните две години ставаме свидетели на безпрецедентно и нагло тровене на реки”, се посочва в сигнала на риболовците! В сдружението почти всеки ден постъпват сигнали за нови случаи на отравяне, но големият проблем е, че никой от отговорните институции не поема отговорност и не налага санкции на нарушителите. „Понякога се стига до налагане на административни нарушения, но глобите често са несъразмерими със самото нарушение, което е пряко погазване на европейските директиви. Наблюдава се и една тенденция ... едни ги разследват, а други сякаш са недосегаеми”, посочват от сдружението.
Реките предлагат огромен брой възможности за рекреативни дейности, туризъм и отдих на населението, но са превърнати в смърдяща на отрови клоака, в отпадни канализации на промишлеността, на минната индустрия, на розоварни, на всякакви преработващи предприятия и други.
Замърсяването на реките има пряко отношение към качеството на питейните водоизточници, тъй като голяма част от тях се намират в терасите на реките. Тополница, Тунджа, Янтра, Осъм, Марица, Въча, Юговска, Чая, Стрелченска Луда Яна, Искър, Струма, Малък Искър, Златаришка и Места! Това са само малка част от реките, които никога няма да бъдат същите. Това е истината за прокълнатите реки.
Наред с отравянето, реките биват и пресушавани при работата на множество малки ВЕЦ-е, които бяха построени по реките през последните 10-15 години. След 2000-та година са построени близо 70% от действащите водни централи, а общото им производство на енергия е едва под 2%, коментират от сдружението.
Обществото плаща твърде висока цена - около 2 хиляди километра речни участъци в България никога няма да бъдат същите и са безвъзратно съсипани. Европа вече дава ясни индикации, че това трябва да спре с издаването на няколко ключови документа.
От Сдружение „Балканка” търсят отговори на двата най-важни въпроса - кога ще бъде спазен законът и кой ще понесе отговорност за многогодишното нарушаване на природозащитното законодателство в интерес на отделни частни лица..?
Риболовците от Сдружение „Балканка” сигнализират и за наскоро въведената практика от министерството на околната среда „в месечните графици за ползването на водните ресурси от комплексните и значими язовири да бъдат определяни съвсем малки количества за изпускане на вода от тях, в резултат на което реките остават без вода. Затова от сдружението смятат, че тези действия представляват състав на престъпление по НК, затова имат готовност да сезират прокуратурата и Европейската комисия, защото реките под язовирите буквално пресъхват.
Описаното в т.2 е пряко обвързано с осигуряването на питейна вода за населението. През последните месеци се "надига вой" за строителство на нови довеждащи питейна вода водопроводи, строителство на нови язовири и други. На пръв поглед всичко изглежда нормално, кризите с водата са факт, но дали това е защото няма вода?
Риболовците от Сдружение „Балканка” виждат един огромен порок във всичко и твърдят, че никой не казва на обществото цялата истина. Те сигнализират и че бъдещите планове на правителството и местните общности ще доведат до унищожението на едни от най-запазените реки в България.
В пресконференцията утре ще вземат участие представители и на други риболовни клубове, подкрепящи протеста. Те ще обърнат внимание и на това, че министерството на туризма пренебрегва огромния потенциал, който имат нашите реки за развитие на риболовен туризъм, което също би подпомогнало опазването на водоемите в България.
Реките на Балканите и България са едни от най-дивите и непроменени реки в Европа. Именно това е ниша, която има огромен потенциал за развитие на туризъм. В действителност риболовният туризъм по света носи милиарди приходи, подпомагат се селските райони и прочие.
Този отрасъл е напълно пренебрегнат в националната ни икономика, а реките биват безусловно съсипвани, посочват от сдружението. Като припомнят, че 250 000 редовни риболовци у нас са пряко засегнати от случващото се.
Ето защо този път те заявяват, че няма да мълчат и се вдигат на протест в София на 10.06 от 18:30 и други градове на страната срещу случващото се по реките. Риболовците канят и всички граждани да ги подкрепят, защото каузата е за всички. Те искат поемане на отговорност и наказания за нарушителите.
Протестът в София ще бъде бъде подкрепен и от други градове в страната, като официално съгласуван и обявен е протест в подкрепа в град Габрово. Очаква се вълната на недоволство да нараства, докато не се вземат спешни мерки!