След като до 31 март фонд „Земеделие” приемаше документи от кланиците, получили държавна помощ за изкупуването на български агнета, става ясно, че количествата изтъргувани животни са едва 40 845. Разминаването с данните от април буди огромна изненада, защото тогава лично министърът на земеделието съобщи как през април – от първи до 27-и, в кланиците били заклани 78 414 агнета и това беше официално заявено.
Фактът, че кланиците са представили документи едва за 40 хиляди агнета, означава, че останалите животни в кланиците очевидно са били от внос. И след като от институциите не дават обяснение, очевидно се налага изводът, че тази помощ по никакъв начин не изпълни предназначението си, а именно да бъде изкупена продукцията на овцевъдите, като се гарантира висока минимална цена.
По време на празниците самите овцевъди обясниха, че 5 лева за килограм живо тегло без ДДС е под тяхната себестойност на производство и повечето дребни стопани отново са разчитали на директни продажби от фермите. Затова и от близо 1 милион агнета, отгледани през зимата, 21-те регистрирани кланици са изкупили под 41 хиляди бройки. В същото време през пролетта на 2019 г. в кланиците са обработени 55 хилязи агнета.
От фонда припомнят, че схемата е разработена и приложена в помощ на дребните и средни фермери със стада до 500 овце и кози, с решение на УС на ДФЗ беше разпределен бюджет от 3,5 млн. лв.
До 30 юни фонд „Земеделие щял да преведе парите на кланиците, след като извърши и съответните проверки.
Схемата е част от мерките, които държавата въведе като облекчения и компенсации за земеделските стопани, заради пандемията от коронавирус (COVID-19).