В края на миналата седмица областните дирекции по „Земеделие“ са приключили с обработката на данните за размера на пропадналите есенници, поразени от сушата, съобщиха за Синор.бг от агроминистерството. В момента данните за цялата страна се обобщават и ще бъдат представени на предстоящия Консултативен съвет по зърно, който ще се проведе с конферентна връзка в близките дни.
Проблемът при обезщетенията от природни бедствия е там, че държавата компенсира само фермери, чиито ниви 100 процента са унищожени от сушата. В Добруджа и Югоизточна България много средни производите са засегнати около и над 50 процента, но за тях това ще означава пълен фалит заради ниските добиви от пшеница, ечемик и рапица, които се очакват през 2020 г., а и поради липса на обезщетения, коментираха стопани.
По всичко изглежда, че предстоящият съвет по зърно трябва да решава огромни проблеми, свързани най-вече с доходите в сектора.
В тази връзка Синор.бг попита ръководството на министерството дали е възможно допълнителният ресурс от 140-те милиона лева по директните плащания да се преведат на стопаните преди есенната сеитба. Ще припомним, че Европейската комисия разреши заради коронавируса COVID-19 този ресурс да се прехвърли от програмата за развитие на селските райони (ПРСР) към директните плащания.
От агроминистерството ни отговориха, че средствата ще бъдат разпределени по схемите в обхвата на директните плащания съгласно обявения график. Амбицията на МЗХГ е по-голямата част от тези средства да бъдат изплатени до края на настоящата година, като плащанията могат да започнат след 16 октомври 2020 г., посочиха от ведомството.
Екатерина Стоилова