В момента в редица региони на южна и централна Русия са налице условия за поява на почвена суша заради недостатъчните валежи през пролетта, обяви научният ръководител на руския Хидрометеорологичен център Роман Вилфанд, цитиран от ТАСС. „През пролетта малко валежи паднаха в Калужка, Орловска, Смоленска, Брянска, Липецка, Курска и Белгородска област – приблизително 35% от нормата”, уточни Вилфанд. Той изтъкна, че още по-сериозен недостиг на валежи се отчита в южните райони на Русия, за които сушата вече се превръща в традиция. В Астраханска област например са паднали само 5 милиметра валежи (26% от нормата), а в Краснодарския край, който е сред житниците на Русия – 42%.
„Създават се условия за почвена суша. Става дума за продуктивната влага, която подхранва кореновата система и обуславя вегетацията на културите – както на отдавна засетите есенници, така и на пролетните култури, които тепърва се сеят. Това е фактор, който ни държи нащрек”, посочи метеорологът.
Колкото до добивите в посочените региони, той де въздържа от оценки. „Решаващ месец е май. Ако през май паднат достатъчно валежи, всичко ще бъде наред”, убеден е Вилфанд.
Представители на Руската академия на науките обаче не са съгласни с него, най-вече по отношение на реколтата от есенниците. „Още в началото на април бе ясно, че състоянието на есенниците в южните части на Русия е по-скоро близко до средните дългогодишни стойности, а в някои райони дори е малко по-ниско. При това нарастването на т. нар. вегетационен индекс през последните 4 седмици на март ставаше значително по-бавно от обичайното. Това даде възможност още тогава да се предвиди вероятността от неблагоприятно развитие на есенниците в южните райони на европейската част на Русия”, обянява Евгений Лупян, ръководител на отдела за техники на спътнискови наблюдения в Института за космически изследвания към академията, цитиран от електронното издание OilWorld. Специалистите от института извършват дистанционно наблюдение на земната повърхност, а със създадените алгоритми, базирани на последните данни за състоянието на посевите и тези от предишните години, правят оценка за настоящата година.
Данните от последната десетдневка на април само потвърждават, че развитието на есенниците в голяма част от южна Русия, например в Ставрополския край и Ростовска област, са се влошили в значителна степен. Дори падналите там дъждове в началото на май дойдоха твърде късно за част от културите, затова може да се очакват по-ниски добиви от есенниците в сравнение с последните няколко години.