През периода от април 2019 домарт 2020 г. включително фалитите на ферми в САЩ са нараснали с 23% спрямо предходния 12-месечен период, достигайки 627, сочат данни на американските съдилища, цитирани от електронното издание Agri Marketing. В доклад за пазарните проучвания на Федерацията на американските фермери се изтъква, че това е пета поредна година на нарастване на фалитите, като темпото се е ускорило значително от януари насам.
Най-силно засегнат е щатът Уисконсин, където са обявени 76 фалита, следван от Небраска с 41 и Айова с 37. Над 50% от банкрутиралите са от 13-те щата от Средния запад, следвани от 19% в американския югоизток.
„Всеки фалит представлява американска ферма, бореща се да оцелее или затъваща, като и двата варианта късат сърцето и бият тревога. Още по-притеснително е, че трудността да се задържиш на повърхността нарасна заради пандемията и свързаното с нея спиране на работа на фирми, тъй като фермерите остават с по-малък пазар за продукцията си при по-ниски цени”, заяви президентът на федерацията Зипи Дювал.
Засега увеличаването на фалитите няма връзка с пандемията от коронавирус, появила се в САЩ през март (процедурата е продължителна), но това ще се промени, след като прогнозите за безработицата в САЩ сочат, че тя ще достигне 14,5% през второто и третото тримесечие, което ще доведе до спад в приходите от дейностите извън фермерските. Това може да се отрази на възможностите на фермерите, особено на дребните и средните, да обслужват рекордните си дългове от 425 млрд. долара, тъй като много от тях разчитат на страничните приходи за стабилизиране на финансите си като цяло.
„Конгресът и администрацията направиха начална инвестиция в американските фермери чрез Програмата за подпомагане на сектора на храните в обстановка на коронавирус на стойност 19 млрд. долара, но са необходими допълнителни мерки, за да сме сигурни, че фермите ще оцелеят, за да осигуряват храна за авериканските семейства през пандемията и след това”, категоричен е Дювал.