Начало » Новини » Света
04.05.2020 г.

ЕК публикува мерките - до 5 хил. евро на фермер и до 50 хил. евро – за малка фирма

Публикувано днес
ЕК публикува мерките - до 5 хил. евро на фермер и до 50 хил. евро – за малка фирма

sinor

Европейската комисия публикува днес последния пакет от изключителни мерки за по-нататъшно подпомагане на селскостопанския и хранителния сектор, който ще бъде най-силно засегнат от кризата, предизвикана от коронавируса COVID-19. Ще припомним, че мерките бяха предложени на 22 април и след продължителните преговори се стигна до одобрението им.

За България е от изключителна важност, че Комисията предлага държавите-членки, които разполагат с оставащи фондове за развитие на селските райони, да могат да използват тези пари за подпомагане на земеделските стопани и малките предприятия в хранително-вкусовата промишленост през 2020 г., съобщи аграрният сайт на ЕК.

Целта е да се осигури незабавно облекчение на най-засегнатите от кризата. Държавите-членки могат да предложат подкрепа до 5000 евро на земеделски стопанин и 50 000 евро за малък бизнес. Това предложение трябва да бъде представено на Съвета и на Парламента за одобрение.

Ето и останалите мерки за подкрепа, които бяха одобрени на този етап.

Помощ за частно съхранение: Комисията ще подкрепи помощта за частно съхранение на млечни продукти (обезмаслено мляко на прах, масло, сирене) и месни продукти (говеждо, овче и козе месо). Тази мярка позволява временно изтегляне на продукти от пазара за минимум от 2 до 3 месеца и максимален период от 5 до 6 месеца.

Заявленията за участие в схемата ще се отворят от 7 май 2020 г. Тази мярка има за цел да стабилизира пазара чрез временно намаляване на наличното предлагане.

Гъвкавост за програми за подпомагане на пазара: Комисията ще позволи гъвкавост при прилагането на програми за подпомагане на пазара на вино, плодове и зеленчуци, трапезни маслини и зехтин, пчеларство и училищната схема на ЕС (обхващаща мляко, плодове и зеленчуци). Тази гъвкавост има за цел да ограничи наличното предлагане във всеки сектор, което да доведе до балансиране на пазарите. Освен това ще позволи преориентиране на приоритетите за финансиране към мерки за управление на кризи.

Временна дерогация от правилата на ЕС в областта на конкуренцията: Член 222 от Регламента за общата организация на пазарите (ООП) позволява на Комисията да приеме временни дерогации от някои правила на ЕС в областта на конкуренцията в ситуации на тежки пазарни дисбаланси. Комисията прие такива дерогации за сектора на млякото, цветята и картофите. Тези дерогации позволяват на операторите да се самоорганизират и прилагат пазарни мерки на своето ниво, за да стабилизират своя сектор и по отношение на функционирането на вътрешния пазар за максимум 6 месеца. Например в сектора на млякото ще бъде разрешено да планират колективно производство на мляко, а в сектора на цветята и картофите ще бъде разрешено да изтеглят продукти от пазара. Ще се разрешава и съхранение от частни оператори. Движението на потребителските цени и всяко възможно разделяне на вътрешния пазар ще се следи отблизо, за да се избегнат неблагоприятни ефекти.

Комисарят по земеделието и развитието на селските райони Януш Войчеховски обяви, че се действа бързо, „за да разполагаме с всички необходими мерки в подкрепа на земеделските стопани и нуждаещите се. Някои пазари на селскостопански и хранителни продукти бяха силно засегнати от кризата. Сега обаче съм уверен, че приемането на тези мерки ще осигури осезаема подкрепа, ще изпрати правилния сигнал до пазарите и скоро ще осигури известна стабилност. Този пакет и предишните мерки за подкрепа показват, че Комисията е готова и ще действа, както ситуацията го изисква. Ще продължим да наблюдаваме ситуацията в тесен контакт със заинтересованите страни, Европейския парламент и държавите-членки“, заключи Войчеховски.

ЕК публикува мерките - до 5 хил. евро на фермер и до 50 хил. евро – за малка фирма
32497
 

Последни материали
Виж
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Румъния запазва водещата си позиция в класацията на износителите
Износът на зърно от ЕС намалява с 30 на сто спрямо миналия сезон
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
Свързани материали
Виж
В 2440 животновъдни обекта в страната овцете и козите са клинично здрави
Проверки не установиха признаци на чума по дребните преживни животни
Какви мерки за борба със заболяването можем да предприемем
Пероноспорозата по краставиците е сред първите есенни проблеми в градината
Предстои хуманни умъртвяване на заболелите и контактни птици
Откриха огнище на птичи грип в птицевъдна ферма в пловдивско село
Полезни съвети
Причини за неравномерното узряване на доматите
В обект със 135 овце в село Войника
Откриха огнище на шарка по дребните преживни животни в Ямболско
Полезни съвети
Доматите забавят развитието си и не узряват – причини и помощ
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини