Начало » Хоби земеделие » Малката градина
01.05.2020 г.

Погрижете се за къпините

Погрижете се за къпините

Правилното отглеждане на къпините е важно за тяхното добро развитие и плододаване. През май трябва да се поддържата почвената повърхност в рохкаво състояние и задължително чиста от плевели. Това създава благоприятни условия за оптимален растеж и развитие на издънките на къпините. Окопайте растенията вътре в редовете и междуредията. Дълбочината на обработките трябва да бъде съобразена с растежа на издънките и разположението на кореновата им система.

В редовата ивица се копае на дълбочина 5-6 см, за да не се повреждат плитко разположените корени и кълновете израстващи от подземната част на стъблото. Междуредията се обработват на по-дълбоко - до 12-13 см.

Торете и напоявайте

Азотните торове се внасят еднократно, ако почвите са тежки, с първата пролетна обработка. При леки почви подхранването трябва да се направи на два пъти. През пролетта внесете ½ от дозата, а през втората половина на май – другата част. Обикновено се дава амониева селитра по 35-40 г/1 кв.м.

Дървесна пепел срещу зелеви бъхи и сиво гниене по ягодите

В младите насаждения торовете се внасят на ивица 50-60 см от двете страни на редовете, а при плододаващите може да се разхвърлят на цялата площ.

Къпината е взискателна влагата в почвата, особено по време на усиления растеж на издънките. Затова през май са й необходими поне 2 поливки.

Резитба

През май можете да подрежете храстите, ако не сте го сторили в ранна пролет. Прави се прореждане, като се оставят по 5-6 издънки на един храст. За плододаващи се оставят най-добре развитите и с правилно разположение в храста здрави издънки. Всички останали се изрязват до основи, изнасят се от градината и се изгарят. Прореждане на издънките може да се извърши и на зелено, когато достигнат 20-25 см височина. Оставените за плододаване издънки се съкращават на височина 1,70 – 1,80 см. Страничните разклонения се намаляват с ¼ до 1/3 от дължината им, като обикновено се оставят с обща дължина 30-35 см или 45-50 см. Ниско разположените разклонения до 50-55 см от почвената повърхност обикновено се изрязват до основата им.

Растителна защита

Къпината се напада от: антракноза, ръжда, листни петна, малинов агрилус, малинова стъблена галица, ягодово-малиново хоботниче, листни въшки и листозавивачки. За да опазите от тях къпиновите растения, трябва редовно да преглеждате растенията във фенофазите „бутонизация и цъфтеж”.

Борбата с болестите и неприятелите се води комбинирано чрез използване на агротехнически и растително-защитни средства. Особено голямо значение от агротехническите методи е недопускане прекомерно сгъстяване на издънките в реда, поддържане на насажденията чисти от плевели и изрязване на силно заразените. Извършвайте и комбинирани третирания с растително защитни препарати срещу установен вредител.

Погрижете се за къпините
9580
 

Последни материали
Виж
В количествено изражение през октомври на месечна база
Украйна вдигна с над една трета износа на селскостопанска продукция
05 - 08.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Ограничаване на вноса от Бразилия
Европейските фермери настояват за спешно преразглеждане на търговската сделка между ЕС и Меркосур
В приетия от правителството бюджет за 2025 година
Сръбският земеделски министър се похвали с рекордни субсидии за сектора
Рекордният износ и спадът в слънчогледовата реколта свиват предлагането
Вносът на слънчогледово масло в Турция спадна до 3-годишен минимум
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
Свързани материали
Виж
Как да се справим с ръждата по капините
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини