Начало » Новини » Страната
16.04.2020 г.

Университетът по хранителни технологии в Пловдив ще консултира проекти до 2027 г.

В рамките на паневропейска инфраструктура
Университетът по хранителни технологии в Пловдив ще консултира проекти до 2027 г.

sinor

Университетът по хранителни технологии е определен от Министерството на образованието за водещата организация на нова изследователска структура, която ще бъде включена в Националната пътна карта за научна инфраструктура (НПКНИ) през следващия програмен период. В писмо до ръководството се казва, че проектът на университета „Научно-изследователска инфраструктура в областта на храни, хранене и здраве, обвързана с участието на България в паневропейска инфраструктура PA FNH-RI“ е получил най-висока оценка от международен експертен панел, съобщиха от университета.

Идеята е Пловдив и регионът да се превърнат в център на научни изследвания в областта на хранителните технологии, биотехнологиите и селското стопанство, посочи проф. Ангел Ангелов, ръководител на Центъра за интердисциплинарно обучение по качество и безопасност на храните, от катедра „Биотехнология”. За целите на проекта са предвидени близо 5 млн. лв. за период от 5 години, стартирайки от 2020 г. Очаква се новата инфраструктура да бъде част от аналогичната паневропейска система, координирана от Университета във Вагенинген, Нидерландия.

НПКНИ е основополагаща при подбора на инфраструктурни обекти в степен на готовност за изграждане в следващият програмен период 2021 – 2027 г., като валидира важните стратегически сектори, областите и групите учени, които имат капацитет да развият инфраструктурни комплекси

Доц. Галин Иванов, зам.-ректор на УХТ по научна и международна дейност заяви, че проектът, финансиран от НПКНИ, подкрепя изграждането на научно-изследователски мрежи между висши училища и институти към Селскостопанската академия и БАН, правителствени и неправителствени организации в областта на хранителната наука и биотехнологиите.

Професорът припомни, че миналото лято МОН обяви конкурс за актуализиране на НПКНИ, в който УХТ кандидатства като водеща организация и успешно защити позицията си.

Въз основа на проекта се създаде консорциум, който обединява пет висши училища. От Пловдив това са УХТ, Аграрният университет, Пловдивският университет, Медицинският университет и Тракийският университет в Стара Загора. В обединението влизат още Агробиоинститута към ССА, Българската агенция по безопасност на храните и една неправителствена организация – AgroHub.bg. Отделните партньори се очаква да изградят лаборатории с уникално научно-изследователско оборудване и да провеждат проучвания в областта на храните, храненето и здравето.

По този начин ще се създаде научно-изследователски потенциал за решаване на задачи от фундаментален и приложен аспект в хранителната индустрия, биотехнологиите и земеделието. Ще се даде и възможност за участие на учени в рамковата програма на ЕС „Хоризонт Европа“ (2021-2027).

Иновативните научни разработки ще бъдат полезни и за бизнеса, където не само ще помогнат за разрешаване на съществуващите проблеми, но и ще допринесат за сериозното модернизиране на хранителната индустрия, биотехнологиите и земеделието, обясни проф. Ангелов.

Университетът по хранителни технологии в Пловдив ще консултира проекти до 2027 г.
7261
 

Последни материали
Виж
Копа-Коджека: Предложението за единен фонд на ЕС предизвиква безпокойство относно бъдещето на ОСП
Недостатъчните валежи натиснаха добивите, особено в южните провинции
Очертаващата се слаба пшенична реколта в Иран вещае ръст на вноса
Доставените за трети страни над 6 милиона тона през 2020 и 2021 година остават мираж
ЕС увеличи слабо износа на свинско месо през 2024 година
Мощностите им засега са натоварени едва наполовина
Преработвателите в Украйна ще внасят маслодайни култури
БАПОП избра ново ръководство
Марин Генуров ще води от днес Асоциацията на оранжерийните производители
Паднали рога от благороден елен показаха държавни ловни стопанства от цялата страна
Свързани материали
Виж
Научните проекти на ССА допринасят за устойчиво и конкурентоспособно земеделие
МЗХ ще подкрепя ускоряването на трансфера на знания и иновации към агрохранителния бизнес
В петък ще бъдат представени достиженията на световни български учени в приложната земеделска наука
Bulgarian One Health Journal
Създадоха ново научно списание за здравето на животните, растенията и екологията
Наука и бизнес
Вътев: Да привлечем младите хора в сектора, срещайки ги със световно доказали се учени
Информация и записване за участие
Международната конференция AGBIOL 2024 в Одрин събира фермери и учени
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини