Начало » Пазари » Зърно

Очертаващата се слаба пшенична реколта в Иран вещае ръст на вноса

Недостатъчните валежи натиснаха добивите, особено в южните провинции
Синор.БГ / 26.04.2025 г.
Очертаващата се слаба пшенична реколта в Иран вещае ръст на вноса

Иран очаква значителен спад на тазгодишната реколта от пшеница заради неблагоприятните метеорологични условия, съобщи иранската държавна телевизия Press TV, излъчваща на английски и френски език. Служители на иранското министерство на селското стопанство прогнозираха реколта от 9-11 млн. тона през тази година при 16 млн. тона, прибрани през миналата година.

Според иранския заместник-министър на селското стопанство Мохамад Реза Талай намалелите валежи са довели до значителен спад на добивите от изсушените поля в стопанствата от цялата територия на страната. Талай обаче смята, че в западните и северозападните ирански провинции, където пшеницата се жъне в края на лятото, може да бъдат получени по-високи добиви заради повечето валежи напоследък.

Коментарите бяха направени, след като преди седмица друг заместник-министър на селското стопанство, Голамреза Голмохамади, обяви, че тазгодишната пшенична реколта в Иран може да намалее до 8 млн. тона.

Независимо от размера на спада в реколтата на Иран ще се наложи да внесе до 6 млн. тона пшеница, за да осигури растящото търсене на вътрешния пазар, стимулирано от ниските цени на зърното.

През миналата година ислямската република похарчи над 3 млрд. долара за изкупуването на близо 12 млн. тона пшеница от местните фермери. Обилната реколта тогава осигури на правителството основание да обяви самодостатъчност на производството и да прекрати поръчките за значителните ежегодни доставки на зърно. Вносът на пшеница в Иран намаля до 1,8 млн. тона през финансовата година, приключила в края на март 2024 г., от 7 млн. тона през предходната.

Ислямската република вече започна кампанията по изкупуването на пшеница в 5 от южните си провинции. В неделя от Правителствената търговска корпорация обявиха, че властите в страната очакват да изкупят пшеница от 814 хил. фермери до септември, когато приключва жътвата.

Очертаващата се слаба пшенична реколта в Иран вещае ръст на вноса
12674
 

Последни материали
Виж
До края на октомври
САЩ удължи с 6 месеца дерогацията за Лукойл
ДФЗ
Помощ de minimis за говедовъди: Прием на заявления до 27 април
БАБХ
На границата при Дунав мост са иззети още 328 кг незаконни храни
МОСВ
Големите язовири са пълни до 80 процента от обема си
Ракетната защита против градушки се открива на 15 април
Намаляват износът и вносът
Търговският излишък на храни в ЕС се увеличи до 3.2 млярда евро
Свързани материали
Виж
За сметка на това при рапицата е отчетен спад, а при царевицата – срив
Канада вдигна износа на пшеница и ечемик от началото на сезона
В частни сделки и на търгове са договорени значителни количества
Южна Корея използва спада на цените за покупки на пшеница и царевица
Темпото на пролетната сеитба е сравнимо с дългосрочното средно
Състоянието на есенната пшеница в САЩ е по-лошо от миналогодишното
Унивок® - Ново активно вещество и нова формулация за защита на житни култури
Субсидии за гръцките зърнопроизводители: до 115 евро/ха за пшеница и ечемик
Цената не помръдна спрямо предишната процедура отпреди седмица
Българската хлеба пшеница пак спечели международния търг в Йордания
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини