Тази година за първи път фермерите не са толкова стреснати от климатичните промени, които заради пролетните снегове и измръзвания несъмнено ще се отразят пагубно на реколтата. На фона на пандемията от коронавируса и негативния ефект върху икономиката, който ще настъпи в Европа и по света, някои земеделски производители смятат, че в условията на криза слабата реколта може да се окаже и добра новина.
Първо, защото проблемът с работната ръка в България заради карантината ще се изостри още повече - заради новите изисквания за спазване на дистанция и за разходи за дезинфекция, които са разписани от здравните служби. И второ – защото блокираните транспортни коридори ще затруднят силно износа, на който разчитат немалка част от представителите на агросектора в страната, посочи за синор.бг Димитър Рачев от от управителния съвет на сдружението Съюз на дунавските овощари.
„Ако досега реализирахме в Румъния 80 на сто от плодовете, които се отглеждат в Северна България,то при затворените граници през 2020 г. колегите едва ли ще намерят пазар за продукцията си”, коментира Рачев. И припомни, че след първите студове са измръзнали 95 на сто от кайсиевите градини в Трутраканско, Силистренско и други райони в Северна България.
„При черешовите градини ситуацията е малко по-добре, като очакванията са да се запази поне половината от реколтата”, посочи Рачев. Като допълни, че незасегнати от студа на този етап са само прасковите и сливите.
В Южна България състоянието при черешите като че ли е малко по-добро, което се дължи и на по-мекото време, посочи Слави Трифонов, председател на Съюза на градинарите в България.
В Старозагорско например първите студове са засегнали около 30-40 на сто от ранните череши, посочи Ивайло Пехливанов, собственик на семейната фирма „Дива агро”. За да запазят и останалата си част от градините, стопаните денонощно ще дежурят следващите дни, като палят огньове и използват съоръжения против слана, обясниха хората от бранша.
По-голямата част от производителите на плодове и зеленчуци очакват от администрацията да промени отношението си към този сектор, тъй като заради карантината пазарът е затворен и в случай, че продукцията им не се продаде, трудът им ще отиде на вятъра. В края на миналата седмица министърът на земеделието имаше конферентна среща с бизнеса, където стопаните поставиха искания, свързани с работната ръка и пазара.
„По всичко изглежда, че помощ по схемата „де минимис” няма да получим като в останалите държави. Дано администрацията склони поне на субсидии при преработката, така че непродадените на пазара пресни плодове и зеленчуци да отидат в консервните фабрики”, посочиха в свое становище председателите на браншовите асоциации на картофопроизводителите и маликнопроизводителите Тодор Джиков и Божидар Петков.
Екатерина Стоилова