Към министерството на земеделието буквално „валят” предложения за контрамерки в условията на криза, основно от сектор „Плодове и зеленчуци”, защото очевидно фермерите трудно ще се справят с нарастващите разходи за производство, предизвикани от извънредните мерки заради коронавируса. След като ви запознахме с новите искания на биофермерите и мелинопроизводителите, днес писмо с предложения ще внесат и от Националната асоциация на картофопроизводителите.
Заради епидемията и затворените пътища логистичните разходи за бранша вече са се вдигнали с около 25%. Поради липсата на определени препарати за растителна защита и торове и тяхната подмяна с по-ниско ефективни, картофопроизводителите неизбежно ще увеличат пръсканията на посевите, така че разходите ще растат. Средствата за дезинфекция са ново перо, което също ще бъде калкулирано в себестойността, се посочва в писмото.
Затова от бранша настояват спешно за държавна помощ по де минимис (de minimis) в размер на 20 млн.лв., насочени за покупка на минерални торове, ПРЗ ,семена и посадъчен материал, а също и за покриване на разходите за напояване за сезон 2020г.
Предложението на асоциацията е тази държавна помощ да се разпредели на базата на :
- Стойността от 30% от определените ставки на един допустим за подпомагане хектар по обвързаното подпомагане на плодовете за 2019г.
- Стойността от 40% от определените ставки на един допустим за подпомагане хектар по обвързаното подпомагане на зеленчуци за 2019г.
Според направените изчисления от браншовите организации по места необходимият бюджет е 19.5 млн.лв. който след изваждане на площите, установени, че са пропаднали на 100% при овощните насаждения, ще се редуцира, се посочва още в писмото.
Картофопроизводителите отправят молба към МЗХГ да установи бързо каква част от овощните градини са поразени от снега и застудяването до момента. По данни на бранша в Северна България положението е особено критично.
Националната асоциация на картофопроизводителите също като малипроизводителите настояват да се предвидят компенсации и за преработвателните предприятия в сектор плодове,зеленчуци и картофи.
По отношение на работната ръка ще се наложат по-високи разходи, за да се привлекат хора в секторите. В тази връзка браншът настоява за преговори с министерството на труда за изясняване на възможността за наемане на сезонна работа с еднодневни трудови договори и на работници пуснати в принудителен отпуск.
Според фермерите подаването на заявленията за наемане на еднодневни договори трябва да става изцяло електронно.
Картофопроизводителите искат и охрана на полетата, която да бъде осигурена от полицията и военните.
Настоява се и фонд „Земеделие” да отложи с до 6 месеца срока на инвестиции по сключени договори по ПРСР, както и схемите за държавни помощи.