За да ограничи докрай възможния недостиг на работна ръка, породен от разпространението на коронавируса, правителството на Канада облекчи ограниченията за влизане в страната на чуждестранни работници, съобщи местното електронно издание Farmscape Online. От правителството потвърдиха, че въпреки ограниченията за справяне с пандемията, наложени от 18 март върху влизането в страната, сезонните чуждестранни работници се допускат в Канада.
Според канадския министър на селското стопанство Мари-Клод Бибо това е изключително важно за фермерите, на които чуждестранните работници са необходими за обработка на полята, както и за производителите на храни, които отчаяно се нуждаят от тях, за да не затварят заводите. „Това не е нищо друго освен въпрос на осигуряване на прехраната. Следващата стъпка е да си сътрудничим със страните, откъдето идват работниците, за да им предоставим разрешения за превоз със самолети, осигурени от бранша и платени от роботодателите, които ги наемат. Междувременно заедно с представители на сектора и наши колеги в провинциите ще уточним окончателно процедурите за надзор при изолацията. Всеки работодател ще има задължението да приложи строги процедури за изолиране на пристигналите за 14 дни, а ако не го направи, ще му бъдат отнети правата да наема чуждестранни работници през следващите няколко години. По отношение на пандемията от COVID-19 искам да уверя всички, че предприемаме всички необходими мерки да опазим здравето ви, като същевременно гарантираме, че имате достъп до пресни плодове и зеленчуци и висококачествени хранителни стоки по рафтовете в околните магазини. През този труден период искам искрено да благодаря на работещите в селското стопанство и сектора на храните, на мъжете и жените, които обработват земята ни, на хората, заети в преработката на храни, на собствениците на магазини за хранителни стоки и техните служители, на шофьорите на камиони, на доброволците, работещи в хранителните банки и фирмите за доставка на храни, и на всеки, който въпреки притесненията си отива на работа всеки ден, за да може останалите да имаме с какво да се нахраним. Това е истински героизъм и именно сега виждаме колко важни са тези хора за страната ни”, категорична бе Бибо в интервю за изданието.
Тя изтъкна също, че за канадците, които искат да работят в хранителния сектор, винаги ще има работни места.
Междувременно във Франция вече 40 хил. души се отзоваха на призива на министъра на селското стопанство на страната Дидие Гийом да помогнат на фермерите в производството на храни на фона на разпространението на пандемията, съобщи радиостанция France Info. Предложенията са получени в Националната федерация на профсъюзите на заетите в селскосто стопанство във Франция, съобщи нейният председател Кристин Ламбер. „Необходими са ни допълнителни работни ръце, за да напълним своите и Вашите чинии и да събираме реколтата от полята. Обикновено приемаме много чужденци, но заради коронавируса нече не идва никой. Затова правим всичко възможно, за да намерим хора. От събота досега над 40 хил. души ни предложиха услугите си”, уточни Ламбер. По думите й само през март на фермите са необходими 45 хил. работници допълнително, а през април се появяват още 80 хил. свободни места и още толкова нови – през май. Тя се надява, че французите ще продължат да изпращат отзивите си на официалния уебсайт на специализирания проект Des bras pour ton assiette (ръцете за вашите чинии – бел. прев.), за да могат доставките на храни в супермаркетите да се извършват без прекъсване.
Във вторник Гийом призова останалите без работа заради строгите мерки за борба с коронавируса французи да поемат към фермите и да помогнат в производството на хранителни и други продукти. По негови данни в бранша са разкрити 200 хил. свободни работни места. Същевременно той увери, че във Франция няма пречки пред доставките на продукти и призова големите търговски мрежи да насочат вниманието си към продуктите, произвеждани в страната.
Жертвите на коронавируса във Франция вече надхвърлиха 1000 човека, а от 17 март там бяха въведени значителни ограничения върху движението на хора. Налагат се глоби за безпричинно излизане от вкъщи, които нарастват рязко при всяко следващо провинение.
Проблемите във Великобритания са сходни, като жителите на страната бяха призовани за събиране на реколтата от плодове и зеленчуци, съобщи електронното издание FarmigUK. Това стана, след като фермерски организации предупредиха, че дефицитът на работна сила в обстановка на разпространение на коронавируса може да се отрази върху доставките на плодове и зеленчуци. Фермерите призовават всеки, който е годен за физически труд, да подкрепи производството в сектора, а отглеждащите ягодови култури обявиха, че скоро ще предприемат кампония за набиране на персонал, за да стимулират британците да сехванат на работа във фермите.
Данни от миналата година сочат, че 98% от берачите на плодове и зеленчуци във Великобритания са пристигнали от чужбина. От местната Асоциация на провинциалните собствениците на земи и компании изчисляват, че заради кризата, породена от коронавируса, дефицитът на работна ръка може да достигне 80 хил. души. „Недостиг от 80 хил- работници е нещо невиждано. Затова призоваваме „сухопътната армия” да помага на фермерите да хранят страната. Сроковете са от изключително значение. Ако не успеем да намерим тези работници с ключова роля в производството, много компании ще фалират”, заяви председателят на асоциацията Марк Бриджман.
Сред последиците от разпространението на коронавируса във Великобритания е и загубата на десетки хиляди работни места. Според Бриджман това може да се коригира, като освободените работници преминат преподготовка за изпълнение на селскостопански дейности.