Във Великобритания може да се стигне до въвеждане на регулирани цени на стоките, използвани за превенция срещу разпространението на коронавируса, съобщиха от британското Управление за конкуренцията и пазарите, цитирани от агенция „Новости”. През последната седмица от магазините и аптеките в страната изчезнаха антибактериалните салфетки за ръце, а изкупуването на дезинфекциращите салфетки за кухненски повърхности, антибактериални сапуни и дезинфекциращи гелове за ръце върви с пълна сила. Цените на тези стоки в онлайн-платформите се повишиха с пъти, при това поръчки за доставка сега се приемат само за края на март и началото на април. В паниката си британците изкупуват и бутилираната вода, макароните, консервите, тоалетната хартия, витамините и противовъзпалителните медикаменти.
„Обсъжда се дали да бъде препоръчано на правителството да въведе регулирани цени за предотвратяване на спекулациите за разпространението на коронавируса. Наблюдаваме положението и молим търговците на дребно да постъпват отговорно при определянето на цените и да не се възползват от положението около COVID-19 (официалното наименование на настоящия коронавирус – бел. ред.)”, се посочва в изявление на управлението. Оттам предупреждават, че срещу компаниите, уличени в спекулативно повишаване на цените, ще бъдат предприети съответните мерки. Въвеждащите в заблуждение потребителите обяви за ефективността на едно или друго защитно средство също ще бъдат следени от регулаторния орган. „Ще направим всичко възможно, за да се противопоставим на въвеждащите в заблуждение обяви и ще използваме навсякъде, където е възможно, всички средства, с които разполагаме. Ако нещо се окаже извън нашитне пълномощия, ще помолим правителството да предприеме определени действия”, категорични са от управлението.
Същевременно заради нарасналите опасения на шведите относно коронавируса в много от големите супермаркети в страната нарасна значително нивото на продажбите на полуфабрикатите и консервите, съобщи държавната телевизия SVT след проучване сред служители в търговията на дребно. Според Ралф Фландерс, управител на намиращия се в Стокхолм най-голям магазин на популярната в Швеция търговска верига Coop Butiker, положението, до което се е стигнало, е уникално. „Продажбите на полуфабрикати като макароните, ориза и различните видове консерви скочиха с 60%. Това е абсолютно невероятно”, коментира Фландерс.
В един от големите магазини в Стокхолм на търговската верига Ica-butiker търсенето на същите стоки през миналия уикенд също е бил забележимо по-силно от обичайното. „Никога не съм виждал подобно нещо. Свърши сухото мляко, нямахме целия уикенд. Същото е положението с различни консервирани храни – бобови, колбаси и плодове”, заяви един от служителите в магазина. По думите му стоките са били буквално ометени от рафтовете и всичко е започнало още миналия четвъртък. Клиентите споделили, че искат да се запасят заради заплахата от разпространение на коронавируса. Според служителя обаче посочените стоки не са дефицитни и веригата разполага с достатъчни количества на склад, само дето не смогва да зарежда празните рафтове.
В Латвия продажбите на консерви и зърнени храни също нараснаха, след като населението на страната усилено се запасява през последните 2 седмици, съобщи местното електронно издание – Dienas Business, като се позова на представители на една от търговските вериги в страната. По данни на експертите от бранша в сравнение с времето преди интензивното медийно отразяване на разпространението на коронавируса в Европа търсенето на елда е нараснало с 99%, на месни консерви – с 96%, на брашно – с 57%, на макарони – с 49%, на рибни консерви – с 34%, на консервирано цвекло – с 32%, на боб – с 53%, на захар – с 6%. При това от изданието изтъкват, че не се отчита дефицит по рафтовете на латвийските магазини.