Подготовката за пролетната сеитба чука на вратата, а земеделските производители от Северна България още не са решили окончателно дали тази година да заложат повече на царевицата или на слънчогледа. В края на 2019 г. поради добрите световни цени на царевицата везните клоняха повече към нея. Заради рентабилността й през последните четири години тя се оказа и една от най-предпочитаните култури за условията на север от Стара планина.
Последните данни от февруари обаче предизвикват силни колебания у родните фермери, защото цените на слънчогледа на световните пазари обърнаха тренда и тръгнаха нагоре. Затова и на този етап няма яснота как ще се разпредели съотношението в производството на двете основни култури през пролетната сеитба.
Последният анализ на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA) показва, че през февруари тази година ФОБ цените на слънчогледовото семе в Украйна са достигнали 400 долара за тон, при 365 долара през януари т.г. Така, за първи след 2016 г. маслодайното семе се търгува на по-високи цени и това безспорно е тенденция, която не трябва да се пренебрегва от родните земеделци.
По отношение на есенниците засега стопаните нямат особени притеснения, защото спрямо миналата година посевите са сравнително в по-добро състояние. Ще припомним, че благодарение на западната селекция на семената реколтата през 2019 г. беше спасена и добивите на места надхвърлиха 700 кг от декар.
„Заради сушата и късното поникване на зърното посевите и тази година не вървят според очакванията ни, защото пшениците поникнаха по-нарядко, но на фона на старта им през ноември миналата година сега може да се каже, че са по-добри, въпреки че почти няма братене”, посочи за Синор.бг зърнопроизводителят от Ловешко Димитър Мачуганов. В други части от Северна България пшениците братят нормално, влагозапасяемостта леко се е подобрила, затова и очакванията на агрономите са за сравнително добър сезон при есенните култури.
Прогнозите на CAPA за реколтата от пшеница тази година е за около 5,6 милиона тона хлебно зърно. Това е около 2 на сто по-малко от 2019 г., което се дължи и на леко намалелите площи. Като добиви от декар обаче средно се очаква да се получат по 460 килограма, като експертите припомнят, че тези прогнози се основават на очакванията за добри валежи и подходяща влажност през следващите два месеца.